BREAKING NEWS

71 raste të reja në Shqipëri me Covid-19

71 raste të reja në Shqipëri me Covid-19
x

Bota

Ndryshon rrjedha e protestave në SHBA, Trump zbut qëndrimin ndaj manifestimeve, zmbrapset ushtria

Ndryshon rrjedha e protestave në SHBA, Trump zbut qëndrimin ndaj

Trupat me detyrë aktive të sjella në Uashington për të ndihmuar nëse do të ishte e nevojshme në kryeqytetin amerikan, kanë filluar të kthehen në shtëpi, ndërkohë që protestat janë bërë më paqësore, thanë zyrtarë të lartë të Mbrojtjes për “Associated Press”.

Zyrtarët thanë se rreth 200 ushtarë të batalionit të 82-të të Ndërhyrues së Shpejtë janë të parët që po largohen.

Pjesa tjetër e trupave me detyrë aktive, të cilët janë mbajtur në bazat ushtarake jashtë qytetit, gjithashtu do të tërhiqen në ditët në vijim nëse rrethanat e lejojnë, thanë zyrtarët, të cilët folën në kushte anonimiteti. Trupat me detyrë aktive qëndruan në dispozicion, por nuk u përdorën në përgjigje të protestave.

Ndërkohë, presidenti Donald Trump duket se po tërhiqet nga kërcënimet e tij në adresë të shteteve se do të dërgonte ushtrinë për të shuar protestat.

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thanë se përgjigjja ndaj demonstratave në të gjithë vendin tregon se qeveritë lokale duhet të jenë në gjendje ta rivendosin vetë rendin.

Ndryshimi vjen ndërsa protestat në Uashington dhe qytete të tjera vazhduan relativisht të qeta të martën mbrëma, një kontrast i dukshëm me përplasjet e ashpra jashtë Shtëpisë së Bardhë natën e së hënës. Presidenti synonte ta bënte përdorimin e forcës së ashpër në kryeqytetin Uashington një shembull për pjesën tjetër të vendit, tha të martën një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. VOA