BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Bota

Ndryshon strategjia/ Propozimi i ri i Zelenskyt për të ‘goditur’ Rusinë së bashku me shtetet aleate, presidenti thirrje urgjente: Firmosni që Moska të paguajë…

Ndryshon strategjia/ Propozimi i ri i Zelenskyt për të

Presidenti Volodymyr Zelenskiy ka ftuar shtetet aleate të bashkohen në një marrëveshje zyrtare që do të siguronte kompensim nga Rusia për dëmin që forcat e saj ushtarake kanë shkaktuar gjatë pushtimit të Ukrainës.

Zelenskiy, i cili thotë se Rusia po përpiqet të shkatërrojë sa më shumë infrastrukturën e Ukrainës, tha se një marrëveshje e tillë do t’u tregonte kombeve që planifikojnë akte agresive ndaj Rusëve që do të duhet të paguajnë për veprimet e tyre.

“Ne ftojmë vendet partnere të nënshkruajnë një marrëveshje shumëpalëshe dhe të krijojnë një mekanizëm që siguron që të gjithë ata që kanë vuajtur nga pushtimi rus të mund të marrin kompensim për të gjitha humbjet e shkaktuara”, tha ai në një deklaratë në rrjetet sociale.

Zelenskiy thotë se sipas një marrëveshjeje të tillë, fondet dhe pronat ruse në shtetet nënshkruese do të konfiskoheshin.

Më pas ata do të drejtoheshin në një fond të posaçëm kompensimi.

“Kjo do të ishte e drejtë. Dhe Rusia do të ndiejë peshën e çdo rakete, çdo bombe, çdo predhë që ka gjuajtur ndaj nesh”, tha ai.