BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

"Ne do të mbrojmë tokat e reja", reagon Vladimir Putin pasi nënshkruan marrëveshjen më të fundit

"Ne do të mbrojmë tokat e reja", reagon Vladimir Putin pasi

"Populli bëri zgjedhjen e tij. Një zgjedhje e qartë. Sot ne nënshkruajmë marrëveshjen për pranimin e republikave të Donetsk dhe Lugansk dhe të rajoneve Kherson dhe Zaporizhia në Federatën Ruse".

Vladimir Putin hapi kështu ceremoninë e nënshkrimit të traktateve të aneksimit në Moskë të rajoneve Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. Njerëzit që jetojnë në ato rajone, shtoi presidenti rus, duke iu drejtuar Kievit, Evropës dhe mbarë botës, "bëhen qytetarët tanë përgjithmonë".

Njoftimi i Putinit
Kreu i Kremlinit shpjegoi se "Rusia nuk dëshiron dhe nuk ka nevojë për kthimin e BRSS". "Dashuria për Rusinë është një ndjenjë e pathyeshme. Kjo është arsyeja pse edhe të rinjtë e lindur pas tragjedisë së rënies së Bashkimit Sovjetik votuan" për aneksimin, vazhdoi Putin. Presidenti rus theksoi se krijimi i "katër rajoneve të reja të Federatës Ruse" do të bëhet me ligjin kushtetues, "sepse është vullneti i miliona njerëzve, është e drejta e tyre e padiskutueshme e parashikuar në nenin 1 të Kartës së Kombeve të Bashkuara. që flet për vetëvendosjen e popujve”.

Kujtojmë se Putini njohu rajonet ukrainase Kherson dhe Zaporizhzhia si rajone të pavarura, në një hap të ndërmjetëm në funksion të aneksimit formal të dy territoreve në Federatën Ruse. Nënshkrimi i dekreteve përkatëse, të shpallura publikisht nga Kremlini në orët e fundit, pasoi referendumin për aneksimin e mbajtur ditët e fundit në dy rajonet ukrainase të pushtuara nga forcat ruse, si dhe në Donetsk dhe Luhansk, të njohura në mënyrë të njëanshme nga Moska në shkurt.