BREAKING NEWS

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti s’ka ndodhur në asnjë vend të botës!

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti
x

Bota

Në kulmin e krizës me Turqinë dhe tensioneve të forta/ “Tërmet” në ushtrinë greke, Këshilli i Sigurisë vepron me dorë të hekurt, zbardhen vendimet e forta që u morën pas përfundimit të mbledhjes

Në kulmin e krizës me Turqinë dhe tensioneve të forta/

Gjatë mbledhjes së ditës së sotme, këshilli i Sigurisë Kombëtare në Greqi ka shkarkuar nga detyra një numër të madh drejtuesish të ushtrisë greke.

Vendimet e marra sot, siç raportojnë mediat lokale, kanë larguar një numër të madh gjeneralësh, lietnantësh si edhe oficerë të ndryshëm nga detyra duke i zëvendësuar me të tjerë.

Ndryshimet kanë përfshirë të gjithë ushtrinë siç janë aviacioni, këmbësoria, forcat e blinduara si edhe marina. Këto ndryshime vijnë në kulmin e krizës me Turqinë ku të dyja vendet flasin herë pas here edhe me retorikë lufte ndaj njëri-tjetrit dhe marrëdhëniet vazhdojnë të jenë të acaruara.