BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Bota

Në kulmin e vaksinimit, Moderna del me njoftimin e papritur

Në kulmin e vaksinimit, Moderna del me njoftimin e papritur

Kompania farmaceutike Moderna ka njoftuar se kompanitë partnere në prodhimin e vaksinës së saj Covid-19 jashtë SHBA po përballen me vonesa për shkak të procedurave të testimit laboratorik që kanë ndodhur ditët e fundit, duke ngadalësuar kështu furnizimin e vaksinës në disa tregje.

Kompania amerikane njoftoi ndërsa zyrtarët shëndetësorë të Koresë së Jugut thanë më herët sot se Moderna kishte shtyrë dërgimin e vaksinës së tyre të planifikuar për në fund të korrikut për shkak të problemeve të furnizimit.

” Për momentin nuk kemi një rezervë për të lejuar shpërndarjen më të shpejtë të vaksinave, që do të thotë se nuk kemi rezerva për të zbutur këto lloje të mungesave ose vonesave, ” tha një zëdhënës i Moderna.
Çështja që farmaceutikat amerikane thanë se po adresohej tani është zgjidhur, por vonesa do të çojë në rregullime afatshkurtra gjatë 2-4 javëve të ardhshme , shtoi zëdhënësi.

Moderna dhe prodhuesit me të cilët punon po punojnë për të minimizuar këto mungesa në të gjitha vendet e prekura, tha kompania farmaceutike e SHBA, pa përmendur ato vende ose seriozitetin e çështjes.