BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Nën akuzë për trafikim të drogërave të forta, merret vendimi për djalin e El Chapos

Nën akuzë për trafikim të drogërave të forta,

Vetëm tre ditë pas ekstradimit të Ovidio Guzman, një nga djemtë e El Chapo, nga Meksika, këtë të martë u deklarua i pafajshëm në gjykatën federale në Çikago poër trafikimin e lëndëve narkotike sintetike shumë të fuqishme.

Gjatë seancës së shkurtër nën masa të rrepta sigurie, Guzman, i veshur me një kostum burgu portokalli me pranga në duar dhe këmbë, dëgjoi aktakuzën me një përkthim në spanjisht, sipas Chicago Tribune.

Guzman, 33 vjeç, është një nga katër djemtë e El Chapos, i njohur si “Los Chapitos”, i cili trashëgoi perandorinë e biznesit të babait të tij pasi El Chapo u shpall fajtor në SHBA për vrasje dhe trafik droge në vitin 2019 dhe u dënua me burgim të përjetshëm, të cilin ai është duke shërbyer në një strukturë të sigurisë maksimale në Kolorado.

Zyrtarët amerikanë kanë njoftuar se arrestimi dhe ekstradimi i Ovidio Guzman përfaqëson një fitore të rëndësishme për administratën e presidentit Joseph Biden në fushatën për të ndaluar trafikimin dhe shpërndarjen e fentanilit vdekjeprurës përgjatë kufirit jugor të SHBA-së, raporton Reuters.

Guzman u arrestua në vitin 2019 në Culiacan, por presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador urdhëroi lirimin e tij pasi qindra anëtarë të armatosur të kartelit Sinaloa pushtuan rrugët e qytetit dhe rrethuan forcat e sigurisë në qytet.

Ai u kap sërish në janar pas një përleshjeje intensive dhe tashmë në shkurt SHBA-ja kërkoi ekstradimin e tij.

Dy nga gjashtë pikat e aktakuzës kundër Guzman Jr. mbartin një dënim të detyrueshëm të përjetshëm, raportoi “Chicago Tribune”, duke cituar burime në Zyrën e Prokurorit të SHBA.

Si pjesë e marrëveshjes së ekstradimit me autoritetet meksikane, SHBA-ja ra dakord të mos zbatonin dënimin me vdekje.