Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nesër numri i ri i "Charlie Hebdo", Luz: Profeti Muhamed qan si unë! (FOTO-LAJM)

Nesër numri i ri i "Charlie Hebdo", Luz: Profeti Muhamed qan si unë!

Postuar: 13/01/2015 - 19:42

Karikaturisti Luz, një ditë para daljes në treg të numrit të ri "Cherlie Hebdo", ka shpjeguar nëpërmjet një konference për shtyp përse ka zgjedhur të hapë revistën pikërisht me karikaturën e profetit Muhamed, ajo që u bë shkak për sulmin tragjik.
 
“Muhamed është personazhi im, një personazh që na ka lejuar ta trajtojmë si kalorësit e bardhë të lirisë së shtypit, por edhe i rrezikshëm, i papërgjegjshëm, provokues... Kjo është në karakterin tonë. Kemi qarë, por duam t’i bëjmë njerëzit të qeshin sërish. Skeçe, vizatime, propozime... Ne kemi kërkuar karikatura që të bëjmë të qeshin e jo vetëm dizenjo emocionale e simbolike. Kemi punuar shumë dhe në fund zgjidhja ishte kjo karikaturë”, tha Luz, autor i kopertinës së numrit të ardhshëm të Charlie Hebdo, në fjalën e tij për herë të parë pas masakrës.
 
"Charlie Hebdo" pritet që të dalë nesër në treg me një numër marramendës kopjesh. Sipas mediave të huaja, ajo do të dalë nesër me thuajse me 3 milionë kopje. 
 
Il vignettista Luz e il nuovo Charlie Hebdo  «Ho disegnato Maometto e ho pianto»
 
Il vignettista Luz e il nuovo Charlie Hebdo  «Ho disegnato Maometto e ho pianto»
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 21:51

Një djalë 13-vjeç u gjet i varur në shtëpinë e tij në SHBA, pasi zbuloi se vajza që ai pëlqente kishte të dashur.

Postuar: 20/08/2019 - 20:49

Një burrë nga Karolina e Veriut akuzohet se ka mbajtur një grua 24-vjeçare dhe foshnjën e saj në

Postuar: 20/08/2019 - 19:17

Një baba ka tentuar të hedhë vajzën e tij 5 muajshe nga dritarja.

Postuar: 20/08/2019 - 18:48

Çdo ditë e më tepër mediat botërore po flasin për një dëshirë të papërmbajtshme të Donald Trump p

Postuar: 20/08/2019 - 18:07

Një ngjarje e rëndë ka tronditur pasditen e sotme Greqinë pasi mediat vendase raportojnë se një h

Postuar: 20/08/2019 - 17:50

Komisioni Europian shprehu sot keqardhje që kryeministri britanik, Boris Johnson nuk kishte propo

Postuar: 20/08/2019 - 17:03

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-min