BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Bota

Nga armët te rezistenca e Kievit, 4 dyshimet e amerikanëve për Ukrainën

Nga armët te rezistenca e Kievit, 4 dyshimet e amerikanëve për

Në korridoret e Shtëpisë së Bardhë ka nga ata që kanë filluar të dyshojnë në aftësinë reale të Ukrainës për të rimarrë të gjithë territorin e pushtuar nga rusët në katër muajt e fundit, siç u premtua disa herë nga Volodymyr Zelensky. zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë po humbasin besimin në Ukrainë. Ata nuk mendojnë se është e mundur që Kievi të jetë në gjendje të rifitojë ndonjëherë territoret e humbura, madje as duke përdorur armët më të rënda dhe më të sofistikuara tashmë të dërguara ose në rrugë. Dyshimet e SHBA mund të reduktohen në katër pyetje të mëdha. Pyetja e parë, ka të bëjë me vetë konceptin e fitores. Pasoja e drejtpërdrejtë na çon drejt dyshimit të dytë të SHBA-së, i cili, në thelb, ka të bëjë me pritshmëritë e Zelensky-t, të thirrur për të qenë më pak ambicioz dhe më realist. Uashingtoni po pyet veten për mundësitë reale që ka Kievi për ta rikthyer skenarin në terren në atë të fotografuar para 24 shkurtit, ditën kur filloi lufta. Duke pasur parasysh situatën në Donbas, megjithatë, siç u përmend, është shumë e vështirë të vazhdojmë të shpresojmë se Ukraina mund të rikuperojë territoret e humbura., dhe për këtë arsye mund të arrijë një fitore në të gjithë bordin, si duke dëbuar rusët ashtu edhe duke rimarrë kontrollin e rajoneve të pushtuara nga Moska. Dyshimi i katërt ka të bëjë me forcën njerëzore dhe ushtarake të ushtrisë ukrainase. Forcat e Kievit po djegin municionet e tyre më shpejt sesa Perëndimi është në gjendje të furnizojë ukrainasit. Prandaj, me këtë ritëm, fjalë për fjalë nuk do të ketë më municion në dispozicion të ukrainasve me të cilat të frenojnë sulmet e Kremlinit. Kemi ardhur te pyetja e fundit: edhe nëse SHBA dhe partnerët e tyre vendosin të dërgojnë armë edhe më të fuqishme në Ukrainë, duhet të kalojë pak kohë para se vetë Ukraina të mund të lëshojë një kundërofensivë. Rezultati: nuk ka garanci për sukses.