BREAKING NEWS

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm për Shqipërinë: Varet nga Rama dhe...

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga qeveria e përplasjet me Ramën: S'kishte vend për dy

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të Kinës që po alarmon NATO: Pas Putinit, ja “tërmeti” që do të shkaktojë Xi Jinping 

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon paralajmërimin ‘bombë’

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares (EMRI)

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon menjëherë policia dhe zbardh detajet zyrtare: Lënda plasëse ishte vendosur në …

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi të ish-drejtorit të Aluiznit. Ja posti drejtues që mban (Emri)

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi
x
BREAKING NEWS

Shpërthim me eksploziv në një hotel në Sarandë, zbardhen informacionet e para

Shpërthim me eksploziv në një hotel në Sarandë,
x

Rajoni

Nga çfarë ka frikë? Greqia “blindon” Egjeun

Nga çfarë ka frikë? Greqia “blindon” Egjeun

Forcat e Armatosura greke kanë shtuar mbrojtën e ishujve të Egjeut, me sisteme anti-UAV dhe avionë modern pa pilot, pasi i frikësohen dronëve të teknologjisë se fundit Bayraktar që Turqia ka vënë në funksion në kufijtë me ishujt grekë.

Marrëdhëniet midis dy vendeve janë tensionuar që kur kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis u kërkoi SHBA-ve të mos i shesin avionë luftarakë Turqisë, raportojnë mediet greke.

Që prej asaj kërkese të dy vendete kanë hedhur akuza ndaj njëri tjetrit për shkelje territoriale.

Mediet helene raportojnë se Pentagoni grek është në kërkim të një sistemi kundër avionëve dhe dronëve UAV turk.

Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm duan të forcojnë Forcat e Armatosura me një sistem që do të jetë në gjendje të zbulojë në kohën e duhur UAV-të (ndoshta me radar të avancuar) dhe më pas të jetë në gjendje t’i “verbojë” ato dhe madje të ndërhyjë në softuerin e tyre që të kthehen mbrapsht.

Qëllimi i sistemeve mbrojtëse të Greqisë është që të devijojnë dronët turk para se të hyjnë në hapësirën ajrore helene.

Më të lexuarat