BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x

Bota

Nga kontrolli i presidentit të ri të Rusisë, deri tek prerja e kokave në elitën ruse, ja kush është njeriu i fuqishëm në Moskë që do të “shkundë” Kremlinin pas eliminimit të  Putinit

Nga kontrolli i presidentit të ri të Rusisë, deri tek prerja e

Yevgeny Prigozhin, i quajtur ndryshe shefi i kuzhinës së Vladimir Putinit, ka mbetur gjithmonë në një zonë gri të politikës së brendshme ruse. Emri i tij është i lidhur me veprimtarinë e kompanisë ushtarake private Wagner, e cila ka luftuar për interesat e Rusisë që nga viti 2014 në Ukrainë, Siri , Libi , Republikën e Afrikës Qendrore.  Pozicioni i tij që nga fillimi i luftës në Ukrainë, ka ndryshuar shumë. Grupi Wagner po del si njësia më e aftë dhe më e gatshme për luftë midis të gjitha trupave ruse. Sipas burimeve të cituara nga disa media, presidenti është i sigurt se Wagner po lufton me sukses në këtë luftë dhe tani Prigozhin mund të konsiderohet "një përfaqësues i plotë i rrethit të brendshëm të Putinit". Sipas Washington Post  ishte ai që kritikoi udhëheqjen ushtarake ruse në një intervistë personale me Putinin, duke e akuzuar atë për paaftësi.

Pozicioni i rëndësishëm i Yevgeny Prigozhin

Ai ka nisur të kritikojë hapur veprimet e Ministrisë së Mbrojtjes , ndonëse më parë i ishte shmangur çdo publiciteti. Që nga vera, në kundërshtim me ligjin, ai ka rekrutuar hapur të burgosur nga burgjet ruse për të marrë pjesë në luftë dhe po aq hapur i paralajmëron se nëse dezertojnë do të pushkatohen . Gjithashtu, në tetor, Prigozhin njoftoi ndërtimin e fortifikimeve në kufijtë e " Republikave Popullore të Luhansk dhe Donetsk ", të ashtuquajturat "linjat e Ëagner", dhe gjithashtu tha se do të financonte rezistencën popullore në rajonet e Kurskut dhe Belgorod . Së fundi, një qendër biznesi u hap së fundi në Shën Petersburg ku emri Ëagner spikat me germa të mëdha, i destinuar për kërkime për "përmirësimin e kapaciteteve mbrojtëse të Rusisë". Prigozhin ka bërë mjaft armiq, por ai i njeh mirë rregullat e lojës dhe e kupton që tani aftësitë e tij janë rritur ndjeshëm. Sipas kryeredaktorit të Novaya Gazeta Europa, Kirill Martynov , biznesmeni do të donte të bënte një karrierë politike duke shfrytëzuar këtë luftë, duke u përpjekur të udhëheqë partinë e armikut dhe duke demonstruar besnikëri ndaj Putinit . Sipas Martynov, ne ndoshta po shohim tashmë "fillimin e fushatës presidenciale të Prigozhin" , për të cilën ai ka ende nevojë për bekimin e Putinit. Me sa duket ai po mendon të krijojë lëvizjen e tij konservatore patriotike , e cila do t'i kundërvihet "elitës". Sipas burimeve të Meduza, do të jetë një parti e veçantë që synon sektorët ultra-patriotikë të shoqërisë që nuk e mbështesin plotësisht Kremlinin dhe janë kritikë ndaj zyrtarëve dhe biznesmenëve. Nga rruga, sipas Bloomberg , Prigozhin tashmë i ka trembur këto elita duke bërë thirrje urgjente për një "represion stalinist" kundër rusëve të pasur që "injorojnë situatën ushtarake". Në çdo rast, ai tani sillet shumë më ambicioz duke llogaritur në ngritjen e parave, duke u vendosur si i preferuari i Putinit dhe organizatori kryesor i burimeve ushtarake nga të cilat varet fati i luftës.

Putin, grusht shteti

Megjithatë, Putini është një figurë politike në ikje dhe nuk mund të përjashtohet skenari i një grusht shteti ushtarak , në të cilin po piqet një konflikt i grupeve të ndryshme brenda Rusisë. Vetë qeveria aktuale bën mjaft për ta çuar vendin në kaos, duke anuluar rolin e institucioneve publike dhe duke legalizuar dhunën. Konstantin Sonin, ekonomist dhe profesor në Universitetin e Çikagos, përgjithësisht beson se kolapsi i agjencive të zbatimit të ligjit dhe shfaqja e ushtrive private në vend është një rrugë e drejtpërdrejtë drejt luftës civile. Sipas tij, kompanitë private ushtarake dhe formacione të tjera të armatosura tashmë kanë filluar të zëvendësojnë shtetin në Rusi. Në një situatë të tillë, Prigozhin me strukturën e tij paraushtarake ka në dispozicion një pasuri të rëndësishme. Në skenarin hipotetik "pa Putin" , i cili ende nuk e ka zyrtarizuar vullnetin e tij për të kandiduar sërish në zgjedhjet e 2024, i pyetur nga disa vëzhgues duke pasur parasysh epilogun drejt të cilit po shkon lufta në Ukrainë, kush do të dëshirojë të marrë pushtetin do të jetë në gjendje për të përdorur Prigozhin si aleat. Ai vetë nuk ka gjasa të bëhet president, por ai do të jetë në gjendje të bashkohet me dikë duke i ofruar burimet e tij një prej grupeve të pushtetit. Në fund të fundit, Yevgeny Prigozhin ishte dhe mbetet "ai person që ofron shërbime".