BREAKING NEWS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant Balla zbardh vendimet e rëndësishme që u diskutuan sot në mbledhjen me dyer të mbyllura të PS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant
x

Bota

Nga Zuckerberg tek Bill Gates, kush janë miliarderët që po “përfitojnë” nga koronavirusi, ja si i kanë dyfishuar pasuritë e tyre në 4 trilionë $ në pak muaj

Nga Zuckerberg tek Bill Gates, kush janë miliarderët që po

Miliarderët kanë përjetuar rritje rekorde të pasurisë së tyre gjatë pandemisë, teksa shefat ekzekutivë të teknologjive kanë fituar më së shumti.

Raporti, nga Instituti për Studime të Politikave (IPS), zbuloi se Bezos i Amazon ka shtuar 70.7 miliardë dollarë të pasurisë së tij që nga mesi i Marsit, ndërsa rreth 20,000 punëtorë të kompanisë janë infektuar nga koronavirusi.

Rritja më e madhe është bërë nga Elon Musk, pasuria e të cilit u rrit mbi 100 miliardë dollarë që nga fillimi i pandemisë, nga 24.6 miliardë dollarë më 18 mars në 126 miliardë dollarë më 24 nëntor.

Rritja prej 413 përqind, e ndihmuar nga rritja e aksioneve të tij në Tesla, e ka bërë atë më të pasur se edhe themeluesi i Microsoft Bill Gates.

Pasuria e Mark Zuckerberg gjithashtu u rrit me 47.8 miliardë dollarë, nga 54.7 miliardë dollarë më 18 mars në 102.4 miliardë dollarë më 17 nëntor, një rritje prej 87 përqind.

Në mesin e tyre, pasuria e të cilëve është rritur me shpejtësi gjatë muajve të fundit është kryetari i Quicken Loans Dan Gilbert.

Ai pa rritjen e tij të pasurisë me mbi 37 miliardë dollarë, nga 6.5 miliardë dollarë në mars në 43.9 miliardë dollarë në 24 nëntor 2020.

Kjo është një rritje prej 575 përqind, që buron nga varësia në rritje nga shërbimet financiare në internet dhe mjekësia online e shkaktuar nga pandemia.

Më të lexuarat