BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Ngjarja e fundit ngriti alarmin/ Nis aplikimi i metodës që mund të shpëtojë Stambollin nga tërmetet

Ngjarja e fundit ngriti alarmin/ Nis aplikimi i metodës që mund

Tërmetet e 6 shkurtit në Turqi dhe në Siri iu morën jetën më shumë se 50 mijë personave, duke lënë pas me mijëra ndërtesa të shkatërruara totalisht.

Kjo ngjarje ngriti alarmin për rrezikun që i kanoset Stambollit, qytetit me më shumë se 15 milionë banorë në Turqi, për shkak se gjendet në një tjetër zonë me aktivitet shumë të lartë sizmik, madje edhe ekspertët janë shprehur se rreziku është evident për një goditje të fuqishme.

Kjo situatë ka vënë në lëvizje ekspertët dhe zyrtarët në Turqi për të siguruar ndërtesat të vlerësuara si më të rrezikuara. Ekrem ?mamo?lu, kryetar i bashkisë së Stambollit, është shprehur se do të përdoret metoda e fibrave të karbonit, e cila shton qëndrueshmërinë e ndërtesave në rast tërmeti.

“Ne kemi humbur 25 vite në ndërtim, por të presësh më gjatë mund të ishte një ftesë për vdekje. Për këtë arsye, ne do të përdorim metodën e fibrave të karbonit. Ne do të paguajmë koston për banesat, ndërsa më pas do të shlyejnë me këste banorët për 3 vjet. Kështu ne do të minimizojmë ndjeshëm rrezikun”, tha ?mamo?lu.

Çfarë është metoda e fibrave të karbonit
Kjo metodë nënkupton veshjen nga jashtë të materialeve të betonit dhe të drurit me anë të një materiale prej fibrave të karbonit. Kjo rrit ndjeshëm qëndrueshmërinë e ndërtesës, ndërsa shton edhe elasticitetin. Ky është një material i lehtë dhe nuk shkak ngarkim të strukturës. Pëlhura e fibrës së karbonit është shumë e hollë, por është një nga materialet më të forta në botë. Ajo është 14 herë më rezistente në tërheqje se çeliku, ndërsa ka një peshë sa 1/5 e çelikut.