BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Ngrihet alarmi/ Ndodh fenomeni i pazakontë, “mbeturinat” e yjeve që vdesin mund të lëshojnë...

Ngrihet alarmi/ Ndodh fenomeni i pazakontë, “mbeturinat” e

Sipas një studimi që disa shkencëtarë paraqitën në Takimin e 242-të të Shoqërisë Astronomike Amerikane, “Qeset e mbeturinave” që formohen kur yjet masive vdesin, mund të lëshojnë valë gravitacionale.

Hulumtimi udhëhiqet nga Ore Gottlieb, një bashkëpunëtor në Qendrën e Universitetit Northwestern për Eksplorimin dhe Kërkimin Ndërdisiplinor në Astrofizikë (CIERA). Ndër autorët e studimit është dhe drejtoresha e CIERA, Vicky Kalogera.

Deri më tani astrofizikanët kanë zbuluar vetëm valë gravitacionale nga sistemet binare, bashkimet e vrimave të zeza ose nga dy yje neutron. Edhe pse astrofizikanët teorikisht duhet të jenë në gjendje të zbulojnë valët gravitacionale nga një burim i vetëm, jo-binar, ata ende nuk e kanë kuptuar se nga vinë këto sinjale.

Tani studiuesit e Universitetit Northwestern sugjerojnë të kthejnë vëmendjen në një vend të ri dhe plotësisht të paeksploruar: qeset e mbeturinave dhe energjike që rrethojnë yjet masive që vdesin.

Studiuesit përdorën simulime moderne për të modeluar rënien e një ylli masiv. Kur këta yje kthehen në vrima të zeza, ato mund të krijojnë rrjedhje të fuqishëm të grimcave që udhëtojnë me shpejtësinë e dritës. Simulimet e modeluan këtë proces që nga momenti kur ylli shkatarrohet deri në arratisjen e grimcave.

“Kur llogarita valët gravitacionale nga rajoni i vrimës së zezë, gjeta një burim tjetër që ndërpreu llogaritjet e mia. U përpoqa ta injoroja, por e pata të pamundur ta injoroja. Pastaj kuptova se “qesja” ishte një burim interesant i valëve gravitacionale”, thotë Ore Gottlieb. Në fakt, siç u theksua në studim, Observatori i Valëve Gravitacionale LIGO me interferometrin e tij lazer mund të jetë në gjendje të zbulojë këto valë gravitacionale.

Gottlieb thekson se “studimi ynë është një thirrje për komunitetin për t’i konsideruar qeset si burim valësh gravitacionale. Duke i studiuar ato, ne mund të mësojmë më shumë për atë që ndodh brenda yjeve, vetitë e grimcave dhe efektin e tyre në shpërthimet yjore.