BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Ngrihet alarmi në qendrën e emigrantëve në Angli, rriten rastet e virusit vdekjeprurës

Ngrihet alarmi në qendrën e emigrantëve në Angli, rriten

Zyrtarët shëndetësorë kanë ngritur shqetësime se disa emigrantë janë zhvendosur nga një qendër përpunimi në Kent në pjesë të tjera të vendit, ndërsa vuanin nga difteria e dyshuar.

Ka pasur dhjetëra raste të dyshuara të difterisë në mesin e atyre që janë larguar nga qendra e përpunimit Manston në javët e fundit, sipas The Sunday Times.

Kjo vjen pasi Sky News zbuloi se një burrë që vdiq pasi qëndroi në qendrën Manston kishte difteri, me një zëdhënës të qeverisë që tha se testet fillestare të spitalit lokal kishin qenë negative të rreme.

Ekzaminimet pas vdekjes po vazhdojnë, megjithatë, që do të thotë se shkaku zyrtar i vdekjes ende nuk mund të konfirmohet.

Disa zyrtarë tani kanë shprehur shqetësime se Ministria e Brendshme po tregohet e pamatur duke lejuar që emigrantët të dërgohen në të gjithë vendin pa u kontrolluar siç duhet.

Profesor Jim McManus, kreu i Shoqatës së Drejtorëve të Shëndetit Publik, tha për Sky News: “Me refugjatët afganë mësuam se Zyra e Brendshme dhe drejtorët e shëndetit publik mund të punojnë së bashku në mënyrë shumë konstruktive për të adresuar çështjet shëndetësore të refugjatëve.

“Mjerisht, kjo nuk ka ndodhur këtë herë dhe si rezultat ne kemi parë sëmundje të parandalueshme të përhapura në të gjithë vendin, duke dëmtuar refugjatët dhe duke na kushtuar shumë më tepër sesa do të kishte bërë parandalimi i tyre”.

“Të thuash se kjo është për të ardhur keq është një nënvlerësim.”

Kuptohet se ka pasur një rritje të numrit të azilkërkuesve me difteri në të gjithë Evropën, ku situata është përkeqësuar që nga tetori.

Dhe shumë prej tyre vijnë nga vende ku vaksinimi i difterisë nuk është rutinë, siç është në MB.

Zyrtarët kanë frikë se aranzhimet e ekzaminimit në Manston janë prishur dhe se shefat rajonalë të shëndetësisë nuk janë të informuar përpara se migrantët të zhvendosen në zonat e tyre, pa asnjë të dhënë nëse ata janë kontrolluar, infektuar, ekspozuar ose janë duke u trajtuar.

Që nga 10 nëntori, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) kishte identifikuar 39 raste të difterisë tek azilkërkuesit në Angli në vitin 2022.

Por kuptohet që rastet ishin rritur në rreth 50 në një përditësim të premten. Zyrtarët nuk mund të përjashtonin që numri i rasteve të dyshuara nga mjekët të ishte më i lartë.

Difteria është një infeksion shumë ngjitës që prek hundën dhe fytin, dhe ndonjëherë edhe lëkurën.

Mund të jetë një sëmundje e rëndë dhe ndonjëherë fatale, veçanërisht te fëmijët, nëse nuk trajtohet shpejt, por vaksinimi mund ta parandalojë atë, sipas NHS.

UKHSA tha: “Rreziku i difterisë për publikun e gjerë mbetet shumë i ulët, për shkak të marrjes së lartë të vaksinës së difterisë në këtë vend, dhe për shkak se infeksioni zakonisht transmetohet përmes kontaktit të ngushtë të zgjatur me një rast”.

“Për të kufizuar rrezikun e transmetimit të difterisë brenda mjediseve të azilkërkuesve, UKHSA vazhdon të rekomandojë që individëve që mbërrijnë në qendrat e pritjes dhe që kanë lëvizur kohët e fundit, t’u ofrohet një vaksinë e difterisë dhe trajtim parandalues.”

Rastet e difterisë zakonisht pritet të izolohen, së bashku me çdo kontakt.

Zyra e Brendshme tha javën e kaluar se nuk kishte më njerëz në qendrën Manston pasi ajo përjetoi mbipopullim të rëndë në fillim të këtij muaji.

Një zëdhënës i Home Office tha: “Ne punojmë ngushtë me një sërë partnerësh brenda komunitetit, duke përfshirë autoritetet lokale dhe pistat shëndetësore për t’u siguruar që informacioni të ndahet në kohën e duhur dhe që të gjithëve që largohen nga Manston t’i jepet akses në trajtimin e duhur.

“Siç e ka bërë të qartë Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, rreziku i difterisë për publikun është shumë i ulët, për shkak të marrjes së lartë të vaksinës së difterisë në këtë vend dhe për shkak se infeksioni zakonisht transmetohet përmes kontaktit të ngushtë të zgjatur me një rast.

“Ne e marrim jashtëzakonisht seriozisht mirëqenien e atyre që janë në kujdesin tonë dhe përgjegjësitë tona më të gjera të shëndetit publik. Si të tillë, ne vazhdojmë të punojmë ngushtë me NHS dhe UKHSA për të mbështetur individët e prekur dhe për të kufizuar transmetimin e infeksionit.”