BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x

Bota

Ngrihet alarmi nga BE-ja: Mbi 900 mijë kërkesa për azil në 2022, shumica turq, moldavë dhe shqiptarë

Ngrihet alarmi nga BE-ja: Mbi 900 mijë kërkesa për azil në

Bashkimi Evropian po shqetësohet gjithnjë e më tepër për numrin në rritje të kërkesave të paraqitura nga azilkërkuesit, të cilët, në parim, nuk kanë të drejtë për mbrojtje ndërkombëtare, siç janë shtetasit nga India, Bangladeshi, Maroku, Egjipti dhe Peruja.

Komisioni Evropian vlerëson se numri i kërkesave për azil arriti në 924,000 deri në fund të 2022, niveli më i lartë që nga viti 2016 – ndërsa kalimet e parregullta kufitare u trefishuan nga viti në vit në 330,000.

Kërkesat për azil përfshinin shtetas nga vendet që konsiderohen kandidate zyrtare për t’u bashkuar me bllokun, si Turqia, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Moldavia.

Shqetësimi në rritje midis shteteve anëtare doli në pah gjatë një takimi jozyrtar dy-ditor të ministrave të brendshëm që u zhvillua në Stokholm këtë javë.

“Ne kemi tre herë më shumë kërkesa për azil sesa ardhje të parregullta dhe këto po mbingarkojnë kapacitetet e pritjes”, tha të enjten Ylva Johansson, Komisionerja Evropiane për Çështjet e Brendshme.

“Shumë prej tyre nuk kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare”, tha ajo.

Johansson tha se mbi 60% e këtyre kërkesave do të përfundojnë me një vendim “negativ”, që është një refuzim i azilit dhe një urdhër për t’u larguar nga territori i BE-së.

Rreth 850,000 kërkesa, përfshirë kërkesat dhe apelimet për herë të parë, janë ende në pritje të një vendimi përfundimtar.

Në nëntor u paraqitën gjithashtu mbi 19,900 kërkesa për azil nga shtetas që vinin nga vende që kanë një marrëveshje pa viza me BE-në, si kolumbianët, argjentinasit, brazilianët, ekuadorianët, shqiptarët, moldavët, maqedonasit e veriut dhe boshnjakët.

Më të lexuarat