BREAKING NEWS

Mblidhet kryesia e PS, ja çfarë pritet të vendoset

Mblidhet kryesia e PS, ja çfarë pritet të vendoset
x
BREAKING NEWS

Nëse Kryesia vendos të dilni vetëm me emra për këshilltarë, do bëni fushatë me Berishën? Gazment Bardhi habit me përgjigjen

Nëse Kryesia vendos të dilni vetëm me emra për
x
BREAKING NEWS

“Berisha ka qenë i prerë, pati një refuzim për bashkimin”/ Bardhi zbardh prapaskenat nga mbledhjet e PD për 14 majin: Për Tiranën nuk është vetëm Godole dhe Bejko, ka disa emra...

“Berisha ka qenë i prerë, pati një refuzim për
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur kandidatët përfundimtarë, shtyhet me dy orë, zbardhet arsyeja

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur
x
BREAKING NEWS

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17 kandidatë në zgjedhje? Ja të gjithë EMRAT e bërë publikë deri më tani

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17
x
BREAKING NEWS

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e subjekteve zgjedhore

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e
x
BREAKING NEWS

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më “gdhë” me 13 vite studime për shkollën e lartë, Ogerta Manastirliu dhe Ulsi Manja “magjistarë” të doktoraturave plagjiaturë, Lindita Nikolla mesatare mbi 5, Taulant Balla ka nisur gjimnazin 18 vjeç...

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më
x
BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x

Bota

Ngrihet alarmi për tajfunin më të fuqishëm të njëzet viteve të fundit, që pritet të godasë brigjet qëndrore, deti do jetë jashtëzakonisht i trazuar dhe me dallgëzim 10 metra

Ngrihet alarmi për tajfunin më të fuqishëm të

Tajfuni Noru, i katërti që godet Vietnamin këtë vit dhe një nga më të fortët në njëzet vitet e fundit, do të prekë brigjet e Vietnamit qendror në natën mes të martës dhe të mërkurës.

Sipas Qendrës Kombëtare Vietnameze për Parashikimet Hidrogjeologjike, tajfuni po lëviz me shpejtësi 20-25 kilometra në orë, me erëra 118-149 kilometra në orë, duke kaluar sonte rreth 400 kilometra në veri të arkipelagut vietnamez të ishujve Paracel, ku do të forcohet nga kalimi në një rajon detar me temperatura të larta.

Rreth orës 4 të mëngjesit të së mërkurës pritet të godasë zonën bregdetare midis qytetit bregdetar të Da Nang dhe provincës Binh Dinh pak më në jug, me erëra deri në 166 kilometra në orë.

Kryeministri Pham Minh Chinh ka shpallur gjendjen e gatishmërisë maksimale, duke u kërkuar autoriteteve lokale të marrin masat e nevojshme. Është hartuar një plan evakuimi që prek afro 900,000 banorë, ndërsa 300,000 të tjerë në 60,000 anije peshkimi janë ftuar për të gjejnë strehim ose për të kthehen në tokë.

Deti do të jetë jashtëzakonisht i trazuar, me dallgëzime 8-10 metra, duke nisur nga sot, ndërsa për datat 27 dhe 28 shtator priten reshje të rrëmbyeshme prej 150-300 mm deri në brendësi të vendit, në rajonin e malësisë qendrore. Kjo është raportuar nga media të ndryshme vietnameze.