BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Bota

Ngrihet alarmi/ Shkencëtarët befasojnë me lajmërimin e fundit: Do krijohen viruse më vdekjeprurës se Covid-19

Ngrihet alarmi/ Shkencëtarët befasojnë me lajmërimin e

Inteligjenca artificiale është gati të zhdukë njerëzimin me një virus shumë më vdekjeprurës se Covid.

Ky është alarmi i ngritur nga ekspertët amerikanë, të cilët parashikojnë se robotët që po përdoren si mjete kërkimore në laboratorë anembanë botës, sapo të kuptojnë se njerëzit mund t'i fikin ato, mund të reagojnë duke na vrarë të gjithëve.

Sipas ekspertëve, kjo mund të realizohen duke hyrë në përbërësit dhe mjetet e nevojshme për të krijuar një "bioarmë" të inxhinieruar gjenetikisht që do të të jetë më shkatërruese se çdo pandemi që ka parë bota.

"Inteligjenca Artificiale mund të përdoren nga aktorë keqdashës për të dizajnuar bioarmë të reja më vdekjeprurëse se pandemitë natyrore. Këta aktorët keqdashës mund të lëshojnë qëllimisht robotë mashtrues që përpiqen në mënyrë aktive të dëmtojnë njerëzimin.Nëse një AI i tillë ishte mjaft inteligjent ose i aftë, mund të përbëjë rrezik të konsiderueshëm për shoqërinë në tërësi."- than jë shkencëtar.

Një burim i industrisë së teknologjisë shtoi se është "plotësisht e arsyeshme" të frikësohemi se AI mund të porosisë në mënyrë të pavarur mjetet e nevojshme për të krijuar një virus në internet, ta inxhinierojë atë dhe ta lëshojë atë në botë për ta ruajtur veten ndërsa zhvillon "emocione të ngjashme me njeriun" si p.sh. frika nga "vdekja".