BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Bota

Ngrihet alarmi/ Shkencëtarët zbulojnë një virus të ri që fshihet te lakuriqët e natës, çfarë paralajmërojnë studiuesit

Ngrihet alarmi/ Shkencëtarët zbulojnë një virus të ri

Një virus i ri i zbuluar te lakuriqët e natës nga Tanzania dhe Kongo po shkakton shqetësim te shkencëtarët, pasi patogjenë të ngjashëm që gjenden në sëmundje të tjera vrasin një në tre njerëz.

Sipas dailymail, studiuesit gjetën virusin Kiwira, një lloj hantavirusi, ose sindromi pulmonar Hantavirus.

Hantaviruset zakonisht gjenden te brejtësit dhe infektojnë njerëzit nëpërmjet grimcave. Një variant i tyre, në fakt, mund të vrasë më shumë se 1/3 e atyre që sulmon.

Këto viruse transmetohen te njerëzit përmes kontaktit me urinën, feçet dhe pështymën e një kafshe të infektuar. Ky grup i veçantë i viruseve mund të shkaktojë nga simptoma të lehta të ngjashme me gripin deri te gjakderdhja e tepërt dhe mosfunksionimi i veshkave.

Aktualisht nuk ka asnjë provë që virusi mund të përbëjë një kërcënim për racën njerëzore, por studiuesit po e monitorojnë atë përmes studimeve.

Megjithatë, për të kuptuar më mirë përbërjen e tyre dhe sa gjasa janë që këto viruse të transmetohen te njerëzit, do të kryhen kërkime mbi lakuriqët e natës nga këto dy zona.

Se si sëmundja mund të prekë njerëzit varet nga lloji i hantavirusit.

Aktualisht, nuk ka shumë prova që virusi Kiwira është një problem i rëndësishëm edhe për lakuriqët e natës, pasi vetëm 6 nga 334 në Tanzani dhe 1 nga 49 në Kongo u zbuluan se bartnin sëmundjen.