BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Ngrihet alarmin në ujërat malteze/ Anija me 500 emigrantë rrezikon të mbytet, në bord gra dhe foshnja

Ngrihet alarmin në ujërat malteze/ Anija me 500 emigrantë

Anija Emergjente e Ndihmës së Jetës po shkon drejt anijes me 500 që tashmë po merr ujë. Në bord ka 45 gra, duke përfshirë disa shtatzëna dhe 56 fëmijë, një i lindur mbrëmë.

“Përkundër seriozitetit të situates, thekson OJQ-ja, asnjë autoritet deri më tani nuk i është përgjigjur kërkesës për koordinim të përpjekjeve për ndihmë”.

“Anija, e cila u nis nga Cyrenaica disa ditë më parë, ndodhet në zonën Malteze.

“Që nga dje Malta nuk i është përgjigjur komunikimeve tona me shkrim dhe numrat e autoriteteve kompetente malteze nuk janë funksionale. Urgjenca ia ka përcjellë kërkesën autoriteteve italiane gjithashtu. Qendra Kombëtare e Koordinimit të Shpëtimit Detar u përgjigj se rasti është nën Juridiksionin maltez”, tha Albert Mayordomo, kreu i misionit të Life Support.

Mayordomo më pas ankohet për mungesën e koordinimit nga autoritetet, e cila, thotë ai, “është një shkelje shumë e rëndë e ligjit të detit, si dhe e të drejtave të njeriut: ka 500 njerëz, me siguri që ikin nga abuzimet në Libi dhe vendet në luftë, të cilët rrezikojnë jetën në det. Çdokush ka të drejtë të shpëtohet, pavarësisht nga dokumentet dhe kombësia që zotëron”.

“Në bord, informon Paolo Fusarini, komandanti i anijes, shpëtimtarët, mjekët, ndërmjetësit dhe logjistikët po përgatiten të menaxhojnë një situatë komplekse: nga ajo që dimë mund të gjejmë raste të njerëzve të pavetëdijshëm, njerëz në ujë dhe njerëz që nuk ia dolën. Kushtet e motit detar me të cilin po përballemi janë jo shumë të favorshme, me dallgë prej një metër e gjysmë, të cilat do të bëjnë që shpëtimi të jetë i vështirë.”