BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Bota

Nis gjuetia për oligarkët rusë, 3 lëvizjet e bujshme të Evropës që do të shkatërrojnë Vladimir Putinin, ja prapaskenat

Nis gjuetia për oligarkët rusë, 3 lëvizjet e bujshme të

Miliarderët rusë kanë humbur aksesin në jahte luksoze, pasuri të paluajtshme dhe asete të tjera me vlerë rreth 10 miliardë dollarë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës. Sipas informacioneve të agjencisë së lajmeve dpa , kjo bazohet në shifrat e Komisionit të BE-së. Më 8 prill, shifra ishte 6.7 miliardë euro. Por Perëndimi nuk do të mjaftohet me kaq. Komisioni i BE-së ka paraqitur një propozim legjislativ ditën e djeshme që do të bëjë të mundur konfiskimin e parave të ngrira ruse. Këto para mund të përdoren më pas për të rindërtuar Ukrainën. Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen u shpreh: "Ne duhet të kthejmë çdo gur për këtë, nëse është e mundur edhe asetet ruse që kemi ngrirë”.  Në frontin e parë, ai i përdorimit të financave të ngrira të Rusisë dhe aktorëve të saj si bazë për rindërtimin e Ukrainës në rreshtin e parë janë Lituania dhe Polonia, por vetë Komisioni ka thënë se kjo është një mundësi. Për të financuar rindërtimin  në  Ukrainë, “nuk duhet të lëmë asnjë gur pa lëvizur: madje, nëse është e mundur, të përdorim asetet ruse”, nënvizoi presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Çfarë do të përmbajë platforma anti-ruse?

Platforma do të ftojë kontribute globale, nga çdo vend që kujdeset për të ardhmen e Ukrainës, nga institucionet financiare ndërkombëtare dhe sektori privat. Nuk është vetëm një çështje e riparimit të dëmit të shkaktuar nga furia shkatërruese e Putinit, por gjithashtu ndërtimi i së ardhmes që ukrainasit zgjedhin për veten e tyre. Një propozim i miratuar nga i gjithë Komisioni, i cili punon mbi të nëpërmjet Komisionerit Evropian për Drejtësinë, Didier Reynders, sipas të cilit  10 miliardë euro asete të ngrira mund të luajnë një rol në lehtësimin e kostove për Kievin. Në frontin e dytë, ne duam të forcojmë kontrollin evropian: Komisioni ka propozuar rregulla të reja të forcuara për rikuperimin dhe konfiskimin e aseteve. Propozimet synojnë të sigurojnë që pasuritë e personave dhe subjekteve që shkelin masat kufizuese mund të  konfiskohen efektivisht në të ardhmen dhe janë pjesë e grupit të punës “Ngrirja dhe sekuestrimi”. Për të shmangur një goditje të përgjithshme, Komisioni propozon që në rastin e oligarkëve të akuzuar, konfiskimi i aseteve të mos jetë automatik. Për një oligark të futur në listën e zezë të BE-së, konfiskimi do të hyjë në fuqi kur të ketë një lidhje me një aktivitet kriminal, që nuk duhet të jetë vetëm shmangia e mundshme e sanksioneve. Mund të jenë krime të tjera si p.sh pastrim parash apo korrupsioni. Kjo do të sigurojë që transformimi i 10 miliardëve të ngrirë në konfiskime aktuale nuk është i menjëhershëm. Megjithatë, pika më e rëndësishme e kthesës është e treta, forcimi i mundshëm i  sferës së krimeve në komunitet në lidhje me sanksionet kundër Rusisë. Krimet e BE-së, të rregulluara nga neni 83 i Traktatit për Funksionimin e BE-së, janë krime veçanërisht të rënda që ndodhin në të gjithë Bashkimin dhe kanë ndikim përtej kufijve kombëtarë. Aktualisht ka fusha specifike të theksuara si sfera të krimit: terrorizmi, trafikimi i qenieve njerëzore dhe seksuale, shfrytëzimi i grave dhe fëmijëve, trafiku i paligjshëm i drogës, trafiku i paligjshëm i armëve, pastrimi i parave, korrupsioni, falsifikimi i mjeteve të pagesës, krimi kibernetik dhe krimi i organizuar. Për të zgjeruar listën e shkeljeve të BE-së, Këshilli duhet të miratojë njëzëri, pasi të ketë marrë pëlqimin e Parlamentit Evropian, një vendim për shtimin e shmangies ose shkeljes së masave kufizuese në zonat e parashikuara në nenin 83. Kriminalizimi i shmangies së sanksioneve në të gjithë Evropën do të thotë të synosh si oligarkët dhe aktorët rusë, ashtu edhe aktorët perëndimorë që i mbështesin ata. Kjo është menduar edhe me qëllim të përshpejtojë ngrirjen e aseteve të Moskës dhe t'i parandalojë ato të shkojnë në strehë të sigurta si Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe përmes parajsave fiskale. Këto 3 lëvizje janë krijuar nga BE për të shmangur varësinë nga energjia e konfliktit ekonomik të BE-së me Rusinë dhe për të hequr faktorin kohë nga Kremlini.