Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nisin sot bisedimet për Brexit, diskutohen kushtet e daljes së Britanisë nga BE

Postuar: 17/07/2017 - 08:02

Bashkimi Evropian dhe qeveria britanike kanë njoftuar më herët se bisedimet formale për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja do të fillojnë sot, ashtu siç ishte planifikuar.

“David Davis, sekretar shteti për dalje nga BE-ja dhe Michel Barnie, negociuesi kryesor i Komisionit Evropian, janë pajtuar për nisjen e bisedimeve për nenin 50 të Marrëveshjes së Lisbonës.

Sekretari britanik i Brexit-it, David Davis, do të takojë homologun e BE-së, Michel Barnier, për katër ditë bisedime ku do të diskutojnë kushtet e daljes së Britanisë nga BE.

Palët kanë më pak se dy vjet kohë për të vendosur kushtet, përpara se Britania të largohet – me ose pa marrëveshje – më 30 mars të vitit 2019.

Në tryezë janë shumë çështje të vështira, përfshirë të drejtat e qytetarëve të BE-së në Britani dhe anasjelltas, pas Brexit-it.

Janë rreth 3 milionë shtetas të BE-së në Britani dhe rreth 1.5 milion shtetas britanikë në 27 vendet e tjera të BE-së.

 

Palët do të diskutojnë po ashtu koston e daljes së Britanisë nga blloku.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Korea e Veriut: Sanksionet po kërcënojnë mbijetesën e fëmijëve tanë

Postuar: 21/09/2017 - 16:02

Korea e Veriut tha sot në panelin e të drejtave të njeriut të OKB se sanksionet ndërkombëtare mbi programin e saj raketor dhe bërthamor po rrezikojnë mbijetesën e fëmijëve të saj.
 
Rusia: Nëse provokohemi do të godasim forcat aleate të SHBA në Siri

Postuar: 21/09/2017 - 16:00

Rusia paralajmëroi sot Shtetet e Bashkuara se do të avancojë në zona të Sirisë ku veprojë njësitë militante të mbështetura prej tyre, dhe se nuk do të hezitojë të reagojë nëse
Francë rinisin protestat masive ndaj ligjeve të punës së Macron

Postuar: 21/09/2017 - 15:58

Sindikatat franceze të punës rinisën sot protestat kundër ligjeve të kontestuara të presidentit Emmanuel Macron një ditë para miratimit të tyre të parashikuar me dekret presid
Tërmeti në Meksikë, garë për shpëtimin e fëmijëve në shkollën e shembur

Postuar: 21/09/2017 - 15:56

Grupet e shpëtimit po vazhdonin dje garën me kohën për të shpëtuar të mbijetuarit e bllokuar në një shkollë të shembur në kryeqytetin meksikan, pas tërmetit shkatërrimtar të s
Referendumi në Katalonja, Spanja vazhdon fushatën e ndalimit të votës

Postuar: 20/09/2017 - 16:24

Policia spanjolle e Guardia Civil ka ndaluar sot 14 zyrtarë të Katalonjës deh ka vazhduar sekuestrimin e materialeve që dyshohet se do të përdoren për referendumin e pavarësis
Përkthyesi i Iranit denoncohet për zbutjen e fjalëve të Trump në OKB

Postuar: 20/09/2017 - 16:22

Përkthyesi i televizioni të Iranit u detyrua të mbrohej sot ndaj akuzave se kishte zbutur fjalët ofensive të presidentit amerikan ndaj Iranit në OKB.
 
Fjalimi i Trump kritikohet nga liderët botërorë

Postuar: 20/09/2017 - 16:20

Fjalimi i parë në OKB i Donald Trump është denoncuar sot nga kombet të cilat ai kritikoi.