Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nisma që ka shkaktuar një valë polemikash, Erdogan mbron projektin e kontestuar të natyralizimit të shtetasve sirianë

Nisma që ka shkaktuar një valë polemikash, Erdogan mbron projektin e kontestuar të natyralizimit të shtetasve sirianë

Postuar: 11/07/2016 - 14:22

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan mbron projektin e akordimit të nënshtetësisë turke për refugjatët sirianë në Turqi, një nismë që ka shkaktuar një valë polemikash.

Personaliteti më i pushtetshëm i Turqisë njoftoi më 2 korrik se regjimi islamiko-konservator po punonte për një projekt që i mundësonte refugjatëve sirianë të drejtën e marrjes së nënshtetësisë turke.

Rreth 2,7 milionë shtetas sirianë janë akomoduar në Turqi prej fillimit të konfliktit në vendin e tyre në vitin 2011. Vetëm 10 për qind jetojnë në kampet e refugjatëve, pjesa tjetër luftojnë për t’u integruar në shoqëri dhe në tregun e punës.

Erdogan cituar sot nga media turke sugjeroi se shtetasit sirianë mund të përfitojnë nga dyshtetësia duke gëzuar të drejtën e qëndrimit në Turqi edhe pas përfundimit të luftës civile në vendin e tyre.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2019 - 21:18

Teksa dimri përfshin hemisferën veriore të tokës, do të kemi gjithnjë e më pak dritë por disa vende janë shumë më keq se të tjerat.
 

Postuar: 21/11/2019 - 21:03

Pas përplasjes fatale të avionit stërvitor T-38 Talon në bazën ajrore të Oklahoma, mediat venda

Postuar: 21/11/2019 - 20:50

Dy pilotë të forcave ajrore amerikane kanë humbur jetën pas një aksidenti gjatë stërvitjes në b

Postuar: 21/11/2019 - 20:36

Ushtria e Norvegjisë tha sot se ka nevojë për tanke të reja pasi tanket moderne ruse T-80BVM ja

Postuar: 21/11/2019 - 20:24

Presidenti rus Vladimir Putin parashikoi sot shpërbërjen e Bashkimit Evropian duke e krahasuar

Postuar: 21/11/2019 - 20:00

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u akuzua për korrupsion, mashtrime dhe shkelje të bes

Postuar: 21/11/2019 - 19:58

Ish-kryeministri italian dhe drejtuesi i Partisë Forca, Silvio Berlusconi tha sot se Kina është