BREAKING NEWS

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa
x

Bota

“Nivele jashtëzakonisht të larta”/ Instituti për Kërkime të Dëborës dhe Orteqeve del me paralajmërim të fortë: Po na kanoset një rrezik i lartë

“Nivele jashtëzakonisht të larta”/ Instituti për

“Rrezik i lartë për orteqe do mbretëron në një zonë të gjerë. Jashtë pistave të shënuara dhe të hapura ekziston një situatë shumë e rrezikshme orteku”.Autoritetet në Zvicër kanë paralajmëruar rrezik të lartë orteqesh në rajonet malore pas reshjeve të mëdha të borës, shkruajnë mediat zvicerane.

Në disa pjesë lindore të vendit ka pasur deri në 80 centimetra reshje dëbore në 24 orë. Pjesë të luginës së Goms në kufirin me Italinë u bllokuanpër shkak të rrugëve të mbuluara me borë.

Të enjten kishte disa ortekë në Berner Oberland dhe kantonin qendror të Uri. Ekziston një rrezik i vazhdueshëm për ata që jetojnë në këto zona, si dhe për entuziastët e sporteve dimërore.

“Rrezik i lartë për orteqe do mbretëron në një zonë të gjerë. Jashtë pistave të shënuara dhe të hapura ekziston një situatë shumë e rrezikshme orteku”, paralajmëron Instituti për Kërkime të Dëborës dhe Orteqeve SLF në buletinin e tij të të premtes.

Buletini tregoi lidhjen e jashtme një vlerësim të lartë të nivelit 4 në një pjesë të madhe të vendit, nga Sion në perëndim deri në Andermatt dhe në Chur në lindje.

Disa pjesë të vendit po luftojnë për të përballuar borën. Kompania e transportit publik të Cyrihut ka ndaluar të gjitha shërbimet e tramvajit dhe autobusëve në qytetin më të madh të Zvicrës të premten, duke thënë se bora kishte rrëzuar drurë në rrugë dhe bllokuar hyrjen në tri depot e automjeteve brenda natës.

Por ka edhe të tillë që po i shijojnë nivelet jashtëzakonisht të larta të dëborës: Ata janë pinguinët në kopshtin zoologjik të Cyrihut (i cili aktualisht është i mbyllur për shkak të rregulloreve të koronavirusit.Reshjet e borës pritet të lehtësohen ngadalë gjatë pasdites, parashikojnë ekspertët e motit.