BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Një anije kozmike e paidentifikuar rrëzohet në Hënë, NASA publikon imazhe të pa transmetuara ndonjëherë, ja çfarë ndodhi

Një anije kozmike e paidentifikuar rrëzohet në Hënë,

NASA ka shpërndarë imazhet e një anije kozmike të paidentifikuar që u rrëzua në Hënë. Pamjet zbulojnë se përplasja la një krater të pazakontë në anën e largët të hënës.

Por imazhet u përdorën nga teoricienët e konspiracionit, duke thënë se kjo është provë e një aktiviteti të UFO-ve.

Astronomët besojnë se copëza metalike e madhësisë së autobusit të shkollës goditi sipërfaqen e satelitit në orët e para të 4 marsit.

Origjina e pjesës së raketës mbetet një mister. Fillimisht mendohej se i përkiste SpaceX-it, por më vonë u fiksua në agjencinë hapësinore të Kinës.

NASA thotë se imazhet e vendit të përplasjes – që prodhoi një krater të rrallë të dyfishtë – mund të ndihmojnë astronomët të identifikojnë se kush është përgjegjës.

“Krateri i dyfishtë ishte i papritur dhe mund të tregojë se trupi i raketës kishte masa të mëdha në çdo skaj”, shkroi NASA më 24 qershor.

“Meqenëse origjina e trupit të raketës mbetet e pasigurt, natyra e dyfishtë e kraterit mund të tregojë identitetin e tij.”

Ndikimi hënor ka prodhuar një re mbeturinash, por nuk ka shkaktuar ndonjë dëm serioz. Ishte hera e parë që një objekt i krijuar nga njeriu u përplas në Hënë pa u drejtuar atje.

Sipas NASA-s, krateri i dyfishtë që la pas është afërsisht 29 metra i gjerë. Është i përbërë nga një ndarje 18 metra e gjerë që mbivendoset me një tjetër që shtrihet afërsisht 16 metra.

Imazhet mund të jenë vendimtare për shkencëtarët që shpresojnë të kuptojnë më mirë përplasjet në hapësirë.

Për momentin, origjina e pjesës së raketës mbetet një mister.

Një anije kozmike e paidentifikuar rrëzohet në Hënë,

 

Më të lexuarat