BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x
BREAKING NEWS

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon menjëherë avokati i saj: Ka pasur një debat të gjatë në këtë seancë. Ja versioni që ka dhënë Rozeta Dobi për herë të katërt

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon
x
BREAKING NEWS

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu gjetën mbi 500 mijë euro cash në banesë

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë sërish, ja pse kreu i “Foltores” nuk do futet në zgjedhjet e 14 majit me logon e PL dhe dera e hapur e pazarit për “non gratin” e lirinë e Shkëlzenit

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe vartëses rëndojnë pozitat, ish-ministri fluturon drejt Suedisë

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë merr vendimin për Jeton Lamin

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë
x

Bota

“Një Churchill i epokës sociale”, Volodymyr Zelensky shpallet “Njeriu i Vitit” nga “Financial Times”

“Një Churchill i epokës sociale”, Volodymyr Zelensky

Volodymyr Zelensky është shpallur “Njeriu i Vitit” nga “Financial Times”. Ashtu si Winston Churchill zgjodhi radion për të mobilizuar vendin gjatë Blitz-it, Zelensky ka përdorur mediat sociale për të bërë fushatë të pamëshirshme, për të marrë mbështetje ushtarake dhe financiare nga Perëndimi, duke e kthyer gjendjen e vështirë të popullit të tij në levë morale mbi udhëheqësit europianë dhe amerikanë. Nëntë muaj në një luftë brutale për mbijetesë kombëtare kundër pushtuesve rusë, Volodymyr Zelensky duket i lodhur, me rrathë të errët poshtë syve. Ajo çfarë ai do të dëshironte të bënte në vend që të përballej me një pushtues të pamëshirshëm, është të peshkonte me djalin e tij. “Do të doja thjesht të peshkoja një krap në lumin Dnipro”, thotë ai. Për të shijuar jetën normalisht, presidentit mund t’i duhet të presë ende gjatë, pavarësisht nga seria befasuese e sukseseve në fushën e betejës të forcave të Ukrainës. Por mesazhi popullor është karakteristik për një lider që ende e përshkruan veten si një njeri i zakontë me shije të përulura dhe një ndjenjë të thellë humanizmi falë këtyre cilësive ai ka fituar admirimin e ukrainasve dhe mbështetësve të tyre jashtë vendit. Është imazhi që reflektohet në pasqyrë i presidentit imagjinar, ai që interpretoi në një seri televizive satirike të suksesshme që e bëri të famshëm. Por është edhe antiteza e presidentit rus, Vladimir Putin, i fshehur në Kremlin, fiksimi i të cilit për të rindërtuar një perandori, i ka kushtuar dhjetëra, ndoshta qindra, mijëra jetë. I konsideruar nga shumë ukrainas, para pushtimit të shkurtit, një lloj barsolete, një amator që përpiqet të përballet me sfidën e postit të lartë, 44-vjeçari Zelensky ka fituar një vend në histori, për shkak të shfaqjes së jashtëzakonshme të tipareve të udhëheqësit dhe qëndresës.

Më të lexuarat