BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Bota

Një grua në pushtet? Talebanët zgjerojnë kabinetin qeveritar

Një grua në pushtet? Talebanët zgjerojnë kabinetin qeveritar

Ditën e sotme, talebanët zgjeruan edhe më tepër kabinetin e tyre qeveritar, por ajo që u vu re ishte fakti se sërish nuk u zgjodhën përfaqësuese gra.

Mediet e huaja shkruajnë se kjo lëvizje dyfishon edhe më tepër zemërimin që pason protestat, që nisën menjëherë pas formimit të qeverisë me të gjithë përfaqësues burra, në fillim të këtij muaji. Komuniteti ndërkombëtar ka thënë se do të gjykojë talebanët dhe se njohja e një qeverie të udhëhequr prej tyre do të lidhet me faktin se si ata i trajtojnë gratë.

Në sundimin e tyre të mëparshëm të Afganistanit në fund të viteve 1990, talebanët, të cilët i përmbahen një interpretimi të ashpër të Islamit, kishin ndaluar vajzat dhe gratë të shkonin në shkolla, puna dhe i kishin distancuar tepër nga jeta publike.

Në një konferencë shtypi të martën, zëdhënësi i qeverisë talebane, Zabihullah Mujahid tha se mund të shtojë gra në kabinet në një kohë të mëvonshme, por nuk dha hollësi. Ai tha gjithashtu se talebanët po përgatisin rregulla për lejimin e vajzave adoleshente që të kthehen në shkolla dhe punë në përputhje me ligjin islam, por nuk tha se kur kjo mund të ndodhë.

Mujahid mbrojti shtesat e fundit në Kabinet, duke thënë se ato përfshinin anëtarë të pakicave etnike, siç janë Hazaras. Ai tha se deputetët u zgjodhën për aftësitë e tyre teknike.

Më të lexuarat