BREAKING NEWS

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen pushtetet”, Lorenc Vangjeli lëshon 'bombën' dhe tregon çfarë do ndodhë së shpejti: Aferë më e madhe se Inceneratorët

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Bota

Një koalicion për të zhbllokuar portet për të kaluar anijet e ngarkuara me grurë, ja loja e rrezikshme e Londrës në Detin e Zi

Një koalicion për të zhbllokuar portet për të kaluar

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, tha se ka biseduar me homologun britanik, Liz Truss, për të formuar një “korridor mbrojtës” të formuar nga anijet e një “koalicioni të vullnetarëve”, duke filluar nga Britania e Madhe, e cila do të shoqërojë anijet e ngarkuara me grurë për tu larguar nga Odessa. Një zëdhënës i Downing Street më vonë mohoi këtë version të ngjarjeve përmes Guardian: “Bllokada e mjerueshme e Putinit në portin e Odessas pengon që ushqimi të arrijë te njerëzit që kanë nevojë. Ne do të vazhdojmë të punojmë intensivisht me partnerët ndërkombëtarë për të gjetur mënyra për të rifilluar eksportet e grurit nga Ukraina, "tha zyrtari", megjithatë, aktualisht nuk ka plane për të vendosur anije luftarake britanike në Detin e Zi ". Prandaj hipoteza tani ka përfunduar. Por duhet thënë se ideja u shfaq menjëherë jashtëzakonisht joreale për disa arsye. Para së gjithash sepse deri më tani Turqia ka zbatuar klauzolën e konventës së Montreux e cila ndalon hyrjen e anijeve ushtarake në Detin e Zi, me përjashtim të atyre që duhet të bien brenda bazave të tyre.  Së dyti, rreziku i këtij misioni do të kishte qenë ende i madh duke pasur parasysh praninë e njëkohshme të njësive ruse në luftë dhe njësive të NATO-s që do të kishin shoqëruar anijet tregtare të Ukrainës drejtpërdrejt nga porti kryesor i vendit. Moska nuk do ta kishte lejuar kurrë një veprim të tillë, mbi të gjitha nga frika e një dislokimi të vazhdueshëm të flotës së Atlantikut në atë det. Për këtë arsye, ideja e Londrës dhe Baltikut duket të jetë një kumar që nuk duket i realizueshëm pa një mision humanitar që sheh gjithashtu mbështetjen e plotë të të gjitha palëve të përfshira. Janë të bllokuara, një numër jashtëzakonisht i madh varkash që rrezikojnë të krijojnë një efekt shkatërrues valëzues për stabilitetin e të gjitha vendeve që presin me ankth drithërat ruse dhe ukrainase, veçanërisht grurin.