BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Bota

Një konflikt i ri i armatosur gati të shpërthejë, tre anijet luftarake në ngushticën e Tajvanit alarmojnë Pekinin, ja prapaskenat që mund të çojnë drejt një lufte të madhe Kanada-Kinë

Një konflikt i ri i armatosur gati të shpërthejë, tre anijet

Një luftë e re është gati të shpërthejë. Krahas Shteteve të Bashkuara, edhe Kanadaja vazhdon politikën e shtrëngimit të marrëdhënieve me Kinën, gjë që ngre më tej tensionet. Kanadaja ka njoftuar ditën e djeshme se do të dërgojë më shumë anije luftarake përmes ngushticës së Tajvanit për t'i treguar Kinës vijat e kuqe në ujërat ndërkombëtare. “Ne duhet të sigurohemi që çështja e ngushticës së Tajvanit të jetë e qartë dhe që ajo të mbetet një kalim ndërkombëtar”, tha Ministrja e Jashtme kanadeze Melanie Joly, duke theksuar se “...ne do të vazhdojmë të sigurojmë zbatimin e rregullave ndërkombëtare kur të vjen në ngushticën e Tajvanit”. Dhe kjo është arsyeja pse anijet luftarake kaluan përmes ngushticës së Tajvanit këtë verë, së bashku me amerikanët ne synojmë të dërgojmë më shumë anije luftarake”. Zyrtarët kinezë u thanë amerikanëve në fillim të këtij viti se Kina nuk e njeh ngushticën e Tajvanit si ujëra ndërkombëtare. Ngushtica e Tajvanit është një kalim detar rreth 180 kilometra i gjerë midis Kinës dhe Tajvanit.

Kanda-SHBA bëhen bashkë kundër Kinës

Kanadaja iu bashkua Shteteve të Bashkuara në takimin e NATO-s në Bukuresht për të tërhequr vëmendjen e anëtarëve evropianë të aleancës ndaj Kinës si një “fuqi përçarëse” gjithnjë e më shumë. Kanadaja njoftoi në një takim të aleancës së NATO-s se po rrit investimet e saj në mbështetjen ushtarake për rajonin Indo-Paqësor me 297 milionë dollarë dhe vendosën të dërgojnë tre anije luftarake në rajon. Ministri i Jashtëm kanadez Joly foli për nevojën për t'i bërë presion Kinës pasi Pentagoni publikoi një raport vjetor mbi aftësitë ushtarake të Kinës, në të cilin ata vlerësuan se Kina do të ketë rreth 1500 koka bërthamore deri në mesin e dekadës së ardhshme, krahasuar me vetëm 400 tani. Plani i Jolyt është se ata duhet të investojnë më shumë në rajon për të penguar Kinën nga shkelja e normave ndërkombëtare. Joly nuk pranoi të komentojë mbi spekulimet për një marrëveshje për ndarjen e inteligjencës me Japoninë.

Përplasja Kinë-Kanada

Komentet e Joly erdhën pasi Kanadaja urdhëroi kompanitë kineze të shesin aksionet e tyre në minierat kanadeze të mineraleve për shkak të shqetësimeve se investimet mund të kërcënojnë sigurinë kombëtare. Shkurtimisht, kanadezët gjejnë shumë arsye për konfrontim me Kinën: lëvizje jodemokratike në Hong Kong, represioni i ujgurëve, mungesa e bashkëpunimit për çështjet klimatike, vazhdimi i garës së armëve bërthamore, pyetja se si të parandalohet pandemia. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme në axhendën e Kanadasë kundër Kinës është të ndihmojë Shtetet e Bashkuara për të bindur pjesën tjetër të NATO-s se si Kina duhet të ndëshkohet në rast të aksionit ushtarak kundër Tajvanit. Është interesante të analizohet sesi vendet e Amerikës së Veriut në politikën e tyre të jashtme i perceptojnë ujërat ndërkombëtare në brigjet e Kinës si zonën e tyre të interesit. Kanadaja, për shembull, është më pak se 10,000 kilometra nga Kina, ndërsa distanca nga Polonia në Kinë është rreth 6,700 kilometra. Duke pasur parasysh distancën, është e paqartë se si Kanadaja synon të shkojë në luftë me Kinën në rast se Kina e percepton kalimin e njërës prej tre anijeve luftarake kanadeze pranë brigjeve të saj si një provokim shumë serioz dhe fundos njërën ose të treja. Përveç kësaj, Kina ka rreth 50 herë më shumë ushtarë se Kanadaja, ndaj duket se pabarazia në potencialin total ushtarak të dy vendeve është e konsiderueshme.

Pentagoni: Kina nuk është në gjendje ta pushtojë Tajvanin

Nga ana tjetër, kryetari i Shtabit të Përgjithshëm të Shteteve të Bashkuara, Mark Milley, ka thënë pak ditë më parë se Kina është larg nga të qenit në gjendje të bëjë një pushtim në ishullin e Tajvanit. Gjenerali Milley njoftoi gjithashtu se Amerika është e gatshme të ndërhyjë nëse presidenti kinez Xi Jinping pushton Tajvanin. “Për një ushtri që nuk ka marrë pjesë në luftime që nga lufta kundër vietnamezëve në vitin 1979, ata do të luanin një lojë shumë, shumë të rrezikshme në të gjithë vijën e drejtë dhe do të pushtonin ishullin e Tajvanit”, tha gjenerali Milley.