BREAKING NEWS

“Është një xhelat i vërtetë”, ish-Presidenti Meta paralajmëron Ramën: Do të përdorim ligjet e tij për të...

“Është një xhelat i vërtetë”,
x
BREAKING NEWS

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më qepej nga prapa si xhol dhe…

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak:
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x

Bota

Një luftë e re gati të shpërthejë, prezenca amerikane “ndez” Kinën, Pekini lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit, në konflikt përfshihet dhe Japonia

Një luftë e re gati të shpërthejë, prezenca amerikane

Kina lëshoi "sulme me raketa precize" ditën e djeshme në ujërat jashtë brigjeve të Tajvanit, si pjesë e stërvitjeve ushtarake që kanë ngritur tensionet në rajon në nivelin e tyre më të lartë në dekada pas një vizite të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Lëshimet e raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë mesazhi më i drejtpërdrejtë që Kina është e gatshme të përdorë forcën nëse është e nevojshme për të pretenduar Tajvanin. Pesë nga raketat e lëshuara nga Kina u ulën në Zonën Ekonomike Ekskluzive të Japonisë pranë Hateruma, një ishull shumë në jug të ishujve kryesorë të Japonisë, tha ministri japonez i Mbrojtjes Nobuo Kishi. Ai tha se Japonia protestoi ndaj uljes së raketave në Kinë si "kërcënim serioz për sigurinë kombëtare të Japonisë dhe sigurinë e popullit japonez". Stërvitjet u nxitën nga një vizitë në Tajvan këtë javë nga Pelosi dhe synojnë të reklamojnë kërcënimin e Kinës për të sulmuar republikën vetëqeverisëse të ishullit. Së bashku me lëvizjet e saj për të izoluar Tajvanin në mënyrë diplomatike, Kina ka kërcënuar prej kohësh me hakmarrje ushtarake mbi lëvizjet e ishullit për të forcuar pavarësinë e saj de facto me mbështetjen e aleatëve kryesorë, përfshirë SHBA-në. Kina gjuajti predha shpërthyese me rreze të gjatë, tha në një deklaratë Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, krahu ushtarak i Partisë Komuniste në pushtet. Ai tha gjithashtu se ka kryer lëshime të shumta raketash konvencionale në tre zona të ndryshme në ujërat lindore pranë Tajvanit. Një grafik shoqërues në transmetuesin shtetëror CCTV tregoi se ato ndodhën në veri, lindje dhe jug. “Të gjitha raketat goditën objektivin me saktësi,” tha Teatri Lindor në njoftimin e tij. Nuk u dhanë detaje të mëtejshme. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se gjurmoi gjuajtjen e raketave të serisë kineze Dongfeng duke filluar rreth orës 13:56 të së enjtes. Ajo tha në një deklaratë se përdori sisteme të ndryshme të vëzhgimit të paralajmërimit të hershëm për të gjurmuar lëshimet e raketave. Më vonë ajo tha se numëronte 11 raketa Dongfeng në ujërat në veri, lindje dhe jug. Ministria tha gjithashtu se gjurmoi raketat dhe municionet në distanca të gjata që gjuanin në ishujt periferikë në Matsu, Wuqiu dhe Dongyin. Presidentja i Tajvanit TsaiIng-wen kritikoi stërvitjet në një fjalim publik me video, duke thënë se Kina “shkatërroi status quo-në dhe shkeli sovranitetin tonë” me “veprimet e saj të papërgjegjshme”. Ajo i kërkoi Kinës të jetë “e arsyeshme dhe e përmbajtur”. “Ne jemi të qetë dhe jo impulsivë, jemi të arsyeshëm dhe jo provokues”, tha ajo. “Por ne gjithashtu do të jemi të vendosur dhe nuk do të tërhiqemi.”

Përplasja e SHBA-ve me Kinën për Tajvanin: 

Çështja e Tajvanit është një ndër përplasjet më të ashpra të SHBA- ve me Kinën. ‘Grindjet’ shekullore mes dy superfuqive lidhen me mungesën e kompromisit ose krijimin e një kompromisi inekzistent. Më 16 shtator ndërhyrja e SHBA- ve ‘zbarkoi’ deri në detin jugor që Kina pretendon se e posedon që prej vitit 1947. Nuk mjaftoi as ‘dora e fshehtë’ e as ajo publike e shtetit amerikan për të ndalur parimet dhe synimet e republikës Kineze. Si rrjedhojë SHBA krijoi aleancën ‘AUKUS’ në bashkëpunim me Australinë dhe Britaninë. A mjaftoi ky negocim i hapur kundër Kinës? A është Tajvani një justifikim për të ‘ngacmuar’ lëvizjet e palës tjetër? Faktive është që forcat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë prezente dhe gjithnjë të gatshme për të përhapur influencën.

Lëvizja e Kinës

Hua Chunying, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze, tha se "kundërmasat specifike të Kinës kundër vizitës së Pelosit në rajonin e Tajvanit do të jenë të vendosura, energjike dhe efektive", duke shtuar se autoritetet përkatëse të Shteteve të Bashkuara dhe Tajvanit "do t'i vënë re. vazhdimisht”. Të dhënat e para për llojin e përgjigjes që Pekini synon të miratojë, një përgjigje efektive veçanërisht në periudhën afatmesme dhe afatgjatë, nuk vonuan të vinin. Republika Popullore në fakt ka bllokuar eksportin e rërës natyrore në Tajvan dhe importet e agrumeve dhe disa produkteve të peshkutnga ishulli.