BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Bota

Një luftë e re në horizont gati të shpërthejë, anijet luftarake rrethojnë Japoninë, ja lëvizja e Putinit dhe Xi Jinping që po alarmon Tokion

Një luftë e re në horizont gati të shpërthejë,

Anijet nga Rusia dhe Kina po punojnë gjithnjë e më shumë krah për krah. Në fakt, flota kineze dhe ajo e Carit po patrullojnë vazhdimisht rreth Japonisë. Dhe në fakt luftanijet e Pekinit dhe Moskës po rrethojnë vendin japonez me një efekt kërcënues. Lëvizja e bujshme nisi kur kryeministri japonez, Fumio Kishida priti një samit me Shtetet e Bashkuara, Australinë dhe Indinë, Dialogun Katërpalësh të Sigurisë. Por sfida ndaj Japonisë në Paqësor nuk përfundon me kaq. Në fakt, forcat ajrore kineze dhe ruse kanë kryer edhe patrulla ajrore dhe strategjike si në Detin e Japonisë ashtu edhe në Detin e Kinës Lindore, duke shkuar deri në Paqësor në kuadër të operacioneve që përkufizohen si një bashkëpunim ushtarak vjetor. Por episodi që më shumë se çdo tjetër shkaktoi alarmin ndodhi 22 qershorin e kaluar kur Ministria Japoneze e Mbrojtjes njoftoi se forcat e armatosura japoneze kishin kapur pesë luftanije ruse. Gjithçka u raportua nga një shkatërrues që kaloi ngushticën Tsushima , shtrirja detare që ndan Japoninë nga Koreja e Jugut. Flota ruse qëndroi e palëvizshme në brigjet japoneze për një javë nga Hokkaido veriore në Okinaëa. Këtyre luftanijeve të Moskës i janë shtuar edhe dy luftanije kineze. Një nga ato anije ishte Lhasa, shkatërruesi i dytë i madh në flotën ruse. Sipas James Brown, një analist dhe profesor i shkencave politike në Universitetin Temple të Tokios , kjo do të ishte një “shfaqje e forcës nga Rusia dhe Kina”. Në total, sipas Sankei Shibum, vetëm në qershor janë parë të paktën 20 luftanije përballë Japonisë, nga të cilat 16 ruse dhe 4 kineze. Tensioni fillon të rritet. 

Japonia do të bëhet fuqia e tretë më e madhe ushtarake në botë

Japonia do të bëhet fuqia e tretë më e madhe ushtarake në botë. Një ushtri më e fortë dhe një shumë larg pozicionit mbrojtës për t'iu përgjigjur Kinës dhe Koresë së Veriut. Ndryshimi i mundshëm i ritmit është nxitur mbi të gjitha nga tensionet në Lindje midis Kinës dhe Tajvanit. Kjo, ndër të tjera, do të sjellë gjithashtu një modifikim thelbësor të Kushtetutës japoneze. Në fakt, neni 9 përcakton pamundësinë e përdorimit të forcës për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ndërkombëtare. Por tashmë gjithçka mund të ndryshojë me kryeministrin e ri Kishida. Për herë të parë në 80 vjet, siç raportohet nga Messenger, Japonia mund të dyfishojë shpenzimet e saj ushtarake. “Çdo përpjekje për të fituar aftësinë për të goditur bazat e armikut përpara se vetë Japonia të sulmohet do të ishte një shkelje e qartë e kushtetutës,” tha Akira Kawasaki , anëtar i komitetit ekzekutiv të Peace Boat, një OJQ japoneze. Vendi, thekson Kawasaki, ka GDP-në e tretë më të madhe në botë. Kjo është arsyeja pse "nëse do të shpenzonte 2% të PBB-së së saj për ushtrinë, do të bëhej fuqia e tretë më e madhe ushtarake në botë. Do të ishte një kërcënim i madh për të gjithë botën dhe krejtësisht i papajtueshëm me kombin paqedashës që japonezët njerëzit janë përpjekur të bëhen me kushtetutën e pasluftës”, Michito Tsuruoka, profesor i asociuar i menaxhimit të politikave në Universitetin Keio në Tokio foli gjithashtu për këtë çështje: “Pavarësisht nëse politikanët ose qytetarët japonezë duan apo jo, Tokio do të duhet të marrë përsipër një përgjegjësi më të madhe për sigurinë në rajon, duke pasur parasysh ngritjen e Kinës, programet raketore dhe bërthamore të Koresë së Veriut dhe rënia relative e lidershipit të SHBA në rajon. “Ndërkohë, shqetësimi po rritet për aktivitetin ajror dhe detar kinez pranë Senkaku, ishuj të pabanuar në Detin e Kinës Lindore të administruara nga Japonia, por të pretenduara nga Kina. Me pak fjalë, ka shumë kambana alarmi dhe Japonia nuk dëshiron të kapet e papërgatitur.