BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Bota

Një nga filozofët më të famshëm në botë: Ja pse lufta për pushtet në Rusi është shumë e rrezikshme

Një nga filozofët më të famshëm në botë: Ja

Slloveni Slavoj Zhizek, i cili është një nga filozofët më të famshëm në botë, në një intervistë për portalin e pavarur, Meduza, kritikoi vazhdimisht dhe me pasion kapitalizmin dhe neoliberalizmin modern, sidomos pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, ai tha se ishte e gabuar t'i qasesh kësaj lufte nga një pozicion ekskluzivisht pacifist dhe u bëri thirrje vendeve perëndimore të rrisin furnizimet me armë në Kiev dhe të forcojnë NATO-n. Ai gjithashtu foli dhe për atë që ai mendon se është ideologjia e Rusisë, nëse mund të quhet shtet fashist si dhe pse lëvizja e majtë duhet të rishqyrtojë pikëpamjet e saj për politikën evropiane dhe amerikane. I pyetur në lidhje se çfarë ka më shumë frikë në Rusinë moderne, Zhizek thotë se është rishpërndarja e pakontrolluar e ndikimit. Ndërsa disa, thotë ai, e shikojnë me shpresë sepse Putini pretendohet se po braktiset nga oligarkët dhe aleatët e tij më të afërt,fenomen ky që sipas  Zhizekut rrit vetëm rrezik. “Një luftë e tillë për pushtet nuk ka karakteristikat e një konflikti të institucionalizuar, ku ka p.sh e djathta me ide më nacionaliste, partia liberale, e majta e kështu me radhë. Përkundrazi, ka konflikte mes oligarkëve dhe pushtetarëve,grupe të cilat i shfaqin hapur në burimet e tyre mediatike. Shembull perfekt është pronari i kompanisë private ushtarake Wagner Yevgeny Prigozhin, i cili sulmon vazhdimisht ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe Ministrinë e Mbrojtjes. Gjithashtu, Prigozhin promovon idenë se grupi Wagner është grupi më efektiv në fushën e betejës ukrainase, gjë që Zhizek e konsideron paradoks sepse mercenarët pro-qeveritar pretendojnë se ata janë më të mirë se ushtria e rregullt, e cila, thotë ai, një shtet që funksionon normalisht nuk mund të përballojë.