BREAKING NEWS

Surpriza të pakëndshme me bilancin e COVID, Ministria e Shëndetësisë jep detajet sa raste të reja janë shënuar 24 orët e fundit

Surpriza të pakëndshme me bilancin e COVID, Ministria e
x

Bota

Një pjesë e botës po përballet me të ftohtin e acartë, e pazakonta po ndodh me këtë shtet që po kalon me një valë të nxehtë temperaturash ekstreme (VIDEO)

Një pjesë e botës po përballet me të ftohtin e

Është bërë e ditur se temperaturat në Australi gjatë kësaj fundjave do të jenë të larta, kurse vala e të nxehtit do të godasë pjesën më të madhe të jugperëndimit dhe qytetet kryesore të vendit.

Ndërsa një pjesë e botës do të përballet me të ftohtin, në Australi ndodh krejt e kundërta si çdo vit.

“Fokusi i valës së nxehtë do të jetë në pjesën jugore të Australisë, Victoria dhe New South Wales”, ka thënë Din Maramor, ish-meteorolog në Zyrën australiane për meteorologji.

Sipas këtij eksperti, të gjithë ata që nuk do të jenë afër ujit për ta ndjerë paksa freskinë, do ta kenë shumë të nxehtë.

Sipas The Guardian, vala e të nxehtit do të fillojë të formohet në shkretëtira, duke vazhduar për në lindje dhe veri. Deri të shtunën pjesën jugore të Australisë do të ketë temperaturat deri 30 gradë.

Më të lexuarat