BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Një shkëndijë dhe shpërthen gjithçka në Mesdhe, përplasja e madhe e Rusisë me NATO më afër se kurrë, Shefi i Shtabit të Marinës Italiane ngre alarmin

Një shkëndijë dhe shpërthen gjithçka në Mesdhe,

Ujërat e Detit Baltik, u dukën se ishin së fundmi ujërat më “të trazuar” në botë, për shkak të ndërhyrjeve dhe manovrave të çuditshme të Rusisë, dhe tensionit që vlon gjatë gjithë kohës aty. Megjithatë, tani vëmendja e botës duket se do të kthehet në Detin Mesdhe. Admirali Enrico Credendino, Shefi i Shtabit të Marinës Italiane, ka ngritur alarmin, duke thënë se "rusët në Mesdhe kanë një qëndrim provokues që nuk është parë kurrë në të kaluarën”. Ndonëse nuk përfaqëson një kërcënim të drejtpërdrejtë për territorin kombëtar të Italisë, ai ka paralajmëruar se forca dhe këmbëngulja e Rusisë "rrisin kaq shumë tensionin" me praninë e tyre. Sipas tij, lëvizjet e tyre armiqëre, mund të jetë edhe shkaku i një sërë ngjarjesh shqetësuese, si për shembull “një aksident mes dy anijeve ushtarake nga dy vende kundërshtare që nuk e dimë se ku mund të çojë”, siç tha admirali. Edhe më shqetësuese e bën situatën, fakti qënjëmbëdhjetë anije të marinës italiane po fluturojnë njëkohësisht në ujërat botërore jashtë Mesdheut. Ky është një rekord historik për kapacitetin projeksional të forcës detare italiane. Madje, ky është konsideruar si një moment historik i rëndësishëm për Marinën Italiane pasi ajo zgjeron operacionet e saj përtej “kufijve tradicionalë”. Nga Oqeani Arktik deri në Gjirin e Guinesë, duke kaluar nëpër Detin e Kinës Jugore, Marina është aktive në disa teatro së bashku me aleatët dhe partnerët. Dhe "harta" e lëvizjeve të anijeve aktive në skenarë globalë tregon se sa forca detare e Romës mund të ketë shumë role në koordinim me partnerët e NATO-s.

Detet e Veriut

Përtej kufijve të Mesdheut, Marina është angazhuar të zhvillojë aftësi dhe kompetenca edhe në ujërat e Detit të Veriut. Kërkimi oqeanografik është një burim tradicional i informacionit të brendshëm dhe lidhet me aftësitë tradicionale të flotës. Në detet veriore të planetit, në stërvitjen e NATO-s “Formidable Shield”,fregata“Margiottini”ka si detyrë mbrojtjenndaj raketave. Shkatërruesi “Duilio” gjithashtu lundroi në Detin e Veriut përpara se të pozicionohej në Poloni. Nga ana tjetër, Grupi Ekspeditar Littoral po studion reagimet e mundshme të shpejta ndaj një krize sigurie në një zonë të nxehtë në kufirin midis NATO-s dhe Rusisë. Anijea amfibe “San Marco” ka qenë pjesëe stërvitjes që nga fillimi i majit. Në Amerikën e Veriut, nga ana tjetër, fregata Fasan e cila po operon së bashku me Marinën e Shteteve të Bashkuara.

"Detet e ngrohta"

Paralelisht, marina lundron edhe në dete shumë më të ngrohta, dhe jo vetëm për shkak të kushteve klimatike. Projeksioni i fuqisë së flotës së Romës shikon nga njëra anë konsolidimin e marrëdhënieve me partnerët atlantikë por nga ana tjetër edhe kontrollin e interesave kombëtare në skenarë të integruar me atë të Mesdheut. Nuk është për t'u habitur që një numër i barabartë i anijeve që operojnë në Veri janë vendosur në kontinentim afrikan, një udhëkryq i interesave ekonomike, gjeopolitike dhe të sigurisë. Po flasim për tre anijet patrulluese të klasit Explorer, të vendosura zyrtarisht në MFO, e cila monitoron respektimin e paqes midis Egjiptit dhe Izraelit, por ndalon edhe çdo veprim të mundshëm armiqësor nga rivalët në kampin euroatlantik në një zonë jetike për tregtinë botërore. Për më tepër, prania e Marinës në MFO është funksionale për operacionet e eksfiltrimit si ai që lejoi së fundmi evakuimin e civilëve italianë në Sudan. Nga ana tjetër, në anën e kundërt të Afrikës, dy anije të flotës janë në një mision kundër piraterisë. Në Oqeanin Indian, midis Afrikës dhe Omanit, gjendet fregata Rizzo për kontrollin e aktiviteteve për tregtinë dhe kontrollin e çdo kërcënimi strategjik në Hormuz ose në Gjirin e Adenit. E fundit, por jo më pak e rëndësishme,  ështëmisioni i anijes “Morosini” në Detin e Kinës Jugore, për frenimin antikinez të kërkuar nga Shtetet e Bashkuara. Pra, Marina në këtë fazë po arrin të jetë e pranishme në tre oqeane dhe tre dete, Deti i Kuq, Deti Baltik, Deti i Kinës Jugore, krahas aktivitetit të zakonshëm në Mesdhe, duke treguar si rrallëherë në të kaluarën, se është nga një nga flotat më solide në Atlantik.