BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri, ndërkombëtarët ngrenë siparin e arrestimeve në nivel politik, asistenca e BE që do të sjellë “tërmet” në politikën shqiptare

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri,
x

Bota

Një statujë në Mars, misteri që nuk di t’i japë shpjegim as NASA

Një statujë në Mars, misteri që nuk di t’i japë

Një statujë mes shkëmbinjve ka ngritur pikëpyetje të mëdha mes astronautëve por dhe shkencëtarëve të NASA-s.

A ka patur në Mars jetë?

Nëse po, atëherë qytetërimi marsian duhet të ketë mijëra vjet që është zhdukur. Por nëse ky planet ka qenë i pabanuar, atëherë kush e ka dërguar statujën aty?

Një foto e sipërfaqes së Planetit të Kuq duket normale në shikim të parë, por vëzhguesit me sy shqiponjë vunë re diçka të çuditshme midis shkëmbinjve në një inspektim më të afërt.

“Foto interesante nga Marsi me një lloj fytyre apo statujë”, ka postuar një përdorues në Reddit.

Sigurisht, në çerekun e poshtëm djathtas është vërtet i dukshëm një objekt i ngjashëm me fytyrën.

NASA dhe ekspertë të tjerë të hapësirës ende nuk kanë shpjeguar se çfarë është në të vërtetë.

Objekti është ndoshta vetëm shkëmb që është formuar për t’u dukur si një fytyrë, në vend të ndonjë gdhendje të lashtë nga një koloni aliene.

Por kjo nuk i ka penguar njerëzit të ndajnë teoritë e tyre të në internet.

“Shumica e shkëmbinjve dhe gurëve që shihni të shpërndara në të gjithë sipërfaqen e Marsit ndoshta kanë mbetur vetëm mbi copa asteroidi që janë përplasur në planet për miliona vjet,” komentoi një person.

“Do të isha më i interesuar të shihja se çfarë ka nën papastërti dhe rërë.”

Një tjetër i entuziazmuar hapësinor shtoi: “Vetëm imagjinoni nëse ata do të fillonin të gërmojnë papastërtitë në Mars dhe të zbulonin rrënoja si një qytetërim i lashtë apo diçka tjetër.”

Një person i tretë tha: “Më duket si një fytyrë.

“Ne po shikojmë atë që ka mbetur nga një qytetërim i kaluar.”

Tifozët e hapësirës vazhdimisht dallojnë objekte të çuditshme në Mars.

Një përbindësh i çuditshëm si spageti është parë së fundmi në Planetin e Kuq, të cilit NASA u detyrua të shpjegonte origjinën e tij.

Objektet e krijuara nga njeriu janë të shpërndara në të gjithë sipërfaqen e Marsit nga dekadat e eksplorimit që datojnë që nga përplasja e parë në planetin e kuq në 1971.

Një statujë në Mars, misteri që nuk di t’i japë