Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Një sulm në Idlibit do ta kthejë zonën në një ‘liqen me gjak’’/ Turqia paralajmëron Rusinë

Postuar: 08/09/2018 - 22:22

Turqia ka paralajmëruar se nuk do të qëndrojë pranë që të shikojë një sulm të udhëhequr nga Rusia në provincën Idlib të Sirisë, ku pritet që mund ta kthejë veri-perëndimin e vendit një “liqen gjaku” dhe të detyrojë një eksod të madh të refugjatëve.

Duke folur disa orë pas një takimi në Teheran, në të cilin presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi se me Rusinë dhe Iranin diskutoi një mundësi për të ndalur ndonjë ofensivë të ardhshme, por Erdogan rriti retorikën e tij, duke këmbëngulur se Ankaraja nuk do të merrte pjesë në “avancimin e interesave të Bashar al -Assad “.

Vladimir Putin kishte hedhur më herët thirrjet e Erdoganit për një armëpushim në Idlib, bastionin e fundit të opozitës në Siri. Presidenti rus mban çelësin e operacionit të ardhshëm më të rëndësishmit në një seri të fitoreve të udhëhequra nga Rusia dhe Irani në të gjithë vendin.

“Ne nuk do të shikojmë në asnjë anë as të marrim pjesë në një lojë të tillë”, tha Erdogan në një mesazh në Twitter.

Zëdhënësi i qeverisë turke Ibrahim Kalin tha të shtunën: “Idlibi është një bombë. Ne mund ta shuajmë atë dhe të fillojmë një proces të ri në Siri nëse komuniteti ndërkombëtar merr seriozisht për luftën siriane dhe tregon se ata kujdesen për popullin sirian.

“Ndërkohë, avionët rusë përtërijnë bombardimet e tyre të jugut Idlib, duke sulmuar intensivisht qytetin al-Habit, duke vrarë katër vetë. Avionët rusë goditën edhe në lindje të krahinës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/09/2018 - 23:23

Zv/sekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, e cila ndodhet për takime zyrtare në Gjerogji, ka theksuar se japin mbështetje konkrete për integritetin territorial dhe sovranitetin e Gjeorgjisë, ndërsa Rusi

Postuar: 21/09/2018 - 18:21

Dy burra u arrestuan në Teksas pasi dyshohet se qëlluan dhe vranë fqinjin e tyre gjatë një mosmar

Postuar: 21/09/2018 - 16:15

Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbarë opinionin publik, pasi pesë persona, mes të cilëve tre fos

Postuar: 21/09/2018 - 13:18

Një skandal i vërtetë ka shpërthyer në Angli për sa i përket stadiumit të ri që po ndërtohet për

Postuar: 21/09/2018 - 11:47

Përmbyset një traget në liqenin Viktoria në Tanzani dhe për pasojë kanë humbur jetën të paktën 86

Postuar: 21/09/2018 - 07:42

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka refuzuar dje në samitin e Salzburgut planin e Brex

Postuar: 20/09/2018 - 22:18

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador i njohur për fjalimet e tij që mbështesin politi