BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

Një superfuqi po lind në Lindjen e Largët, do të konkurrojë SHBA dhe Rusinë, ja si po krijohet forca ushtarake që do të çuditë gjithë botën

Një superfuqi po lind në Lindjen e Largët, do të

Kërkesa për obus dhe armë të tjera të prodhuara në Korenë e Jugut është rritur në nivele të paprecedentë pasi pushtimi rus i Ukrainës është kthyer në një luftë të rëndë tokësore, shkruan “Wall Street Journal”. SHBA dhe pjesa tjetër e aleatëve perëndimorë kanë dërguar tashmë një pjesë të madhe të rezervave të tyre të artilerisë dhe municionit në Ukrainë dhe industria e armëve nuk ka kapacitetin për t'i rimbushur ato kaq shpejt. Këtu ndërhyri Koreja e Jugut. Seuli ka refuzuar të dërgojë armët e tij drejtpërdrejt në Ukrainë, por vendi ka qenë më se i gatshëm të plotësojë rezervat e SHBA dhe aleatëve dhe ka treguar se mund ta bëjë këtë në një afat më të shkurtër kohor dhe me kosto më të ulët se shumë konkurrentë perëndimorë.

Industria e armëve

Lufta e transformoi industrinë e armëve të Koresë së Jugut, e cila dikur kishte prodhuar armë kryesisht për mbrojtjen e saj, në eksportuesin më të shpejtë të armëve në botë, me shitje më shumë se dyfishuar. Për shembull, kompania koreano-jugore Hanwha ka dyfishuar kapacitetin e saj për prodhimin e obusit. Pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, shumë vende të NATO-s rivendosën prioritetet e tyre për sa i përket industrisë së armëve. Por, Koreja e Jugut ka vite që po përballet me një kërcënim dukshëm të ndryshëm. Gadishulli Korean është vendi i një prej luftërave të mëdha tokësore konvencionale të shekullit të 20-të, një që nuk mbaroi kurrë. Armiqësitë aktive përfunduan me nënshkrimin e armëpushimit në 1953. Pas kësaj, vendi filloi të ndërtojë kapacitetet e veta për prodhimin e armëve dhe që nga ajo kohë është duke i përmirësuar vazhdimisht këto procese."Koreja e Jugut ka ruajtur një sistem të fuqishëm të prodhimit të mbrojtjes për të përmbushur nevojat e ushtrisë së saj, sepse peizazhi i kërcënimit nuk ka ndryshuar kurrë në mënyrë dramatike," tha Elias Yousif, një analist në Programin e Mbrojtjes Konvencionale të Qendrës Stimson.

Lufta në Ukrainë

Granata e kalibrit 155 mm është tani municioni më i kërkuar në luftën e Ukrainës. Koreja e Jugut ka furnizuar SHBA-në me qindra mijëra predha artilerie 155 mm pasi Uashingtoni dërgoi shumicën e furnizimeve të saj në Ukrainë. Howitzer, një pjesë e artilerisë që lëshon predha shpërthyese, ka evoluar me kalimin e viteve, duke rritur saktësinë dhe shtrirjen. Për shembull, obusët vetëlëvizës K9 të Koresë së Jugut mund të udhëtojnë me shpejtësi më të madhe se 65 kilometra në orë dhe janë të pajisur me pllaka të blinduara çeliku, duke i bërë ato të ngjashme me tanket. Të ndihmuar nga dronët që identifikojnë objektivat e armikut, obusët e furnizuar nga SHBA dhe Evropa kanë rritur ndjeshëm fuqinë e zjarrit të Ukrainës. Artileria vetëlëvizëse e përdorur në luftën e Ukrainës ka tyta më të gjata që u japin atyre një rreze më të gjatë dhe shpejtësi më të lartë zjarri sesa artileria më e lehtë e tërhequr me kamionë. Armët e Koresë së Jugut bazohen në transferimin e teknologjisë amerikane dhe gjermane, gjë që i bëri ato ideale për vendet e NATO-s si Polonia.

Kërkesa globale

Hanwha tani po zhvillon armë të tjera që janë në kërkesë globale. Një nga filialet, Hanwha Ocean, prodhon gjithashtu nëndetëse sulmuese 3000 tonësh, për të gjuajtur raketa balistike. Për shembull, kompania synon të sigurojë një zëvendësim të plotë të flotës kanadeze me 9 deri në 12 nëndetëse.  Le të theksojmë edhe se Hanwha u rrit sepse Koreja e Jugut u përfshi në grupin elitar të vendeve që arritën të rriteshin nga importues në eksportues të mëdhenj të armëve, si Izraeli dhe Turqia.Koreja e Jugut po ashtu mbështet masivisht ndërtimin e objekteve të prodhimit në vendet që blejnë produktet e saj ushtarake. Rumania dhe Britania e Madhe planifikojnë gjithashtu të importojnë hauitzerë Hanwha, fabrikat e Koresë së Jugut do të ndërtohen në Poloni dhe në korrik Australia, në një nga projektet më të mëdha në historinë e ushtrisë atje, zgjodhi Hanwha si kontraktor për 129 mjete luftarake të këmbësorisë. Sipas Siemon Wezeman, një studiues për konfliktet e armatosura, tregtinë e armëve dhe shpenzimet ushtarake, Koreja e Jugut do të bëhet eksportuesi i pestë më i madh i armëve në botë në vitet e ardhshme.