BREAKING NEWS

Frrok Çupi plas ‘BOMBËN’ për Sali Berishën, paralajmëron zhvillime të forta: Jam i bindur. Pas arrestimit të tij do të...

Frrok Çupi plas ‘BOMBËN’ për Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

“Kjo është marrëzi”, Frrok Çupi reagon për ngjarjen e bujshme dhe plas deklaratën e fortë: Po tentojnë të...

“Kjo është marrëzi”, Frrok Çupi reagon
x
BREAKING NEWS

Presidenca në alarm për seancën e shkarkimit, Ilir Meta sulmon Gjykatën Kushtetuese dhe bllokon zgjedhjet vendore

Presidenca në alarm për seancën e shkarkimit, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Escobar me agjendë të qartë kundër korrupsionit të politikanëve shqiptarë, shmanget takimi me Ilir Metën, ja kë pritet të takojë

Escobar me agjendë të qartë kundër korrupsionit të
x
BREAKING NEWS

Azgan Haklaj dhe Kreshnik Spahiu: Berisha besëprerë, kërkon murosjen e PD përmes sharlatanëve, ata që i shkojnë pas s’kanë moral të flasin

Azgan Haklaj dhe Kreshnik Spahiu: Berisha besëprerë, kërkon
x
BREAKING NEWS

8 dhjetori, Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat: Ja pse Ramiz Alia dërgoi Berishën te studentët, misioni që kishte Saliu dhe si u kthye befas në antikomunist

8 dhjetori, Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat: Ja pse Ramiz Alia dërgoi
x
BREAKING NEWS

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës
x

Bota

Një tjetër efekt anësor i Astra Zenecas? EMA shton në listë edhe sindromën e rrallë neurologjike

Një tjetër efekt anësor i Astra Zenecas? EMA shton në

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka shtuar një çrregullim jashtëzakonisht të rrallë neurologjik, sindromën Guillain-Barre (GBS), në listën e efekteve anësore të mundshme të AstraZeneca kundërCOVID-19.

EMA njoftoi sot se lidhja midis GBS dhe vaksinës Vaxzevrie të AstraZeneca është të paktën një “mundësi e arsyeshme” pasi 833 raste të sindromës janë raportuar pasi 592 milion doza të vaksinës u dhanë në të gjithë botën deri më 31 korrik.

EMA e kategorizoi këtë efekt anësor si “shumë të rrallë”, që është frekuenca më e ulët që mund të ketë një efekt anësor.

Agjencia vuri në dukje se përfitimet e vaksinës AstraZeneca ende tejkalojnë rreziqet.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së (FDA) ka lëshuar një paralajmërim se GBS është një efekt anësor i mundshëm i vaksinës Johnson and Johnson. Të dy vaksinat përdorin teknologji vektoriale dhe shoqërohen me raste të rralla të koagulimit të gjakut.

EMA gjithashtu shtoi efekte anësore më të padëmshme në vaksinat Johnson and Johnson, Moderna dhe AstraZeneca, të tilla si dhimbje në krahë, këmbë dhe bark dhe simptoma të ngjashme me gripin.