BREAKING NEWS

“Është një xhelat i vërtetë”, ish-Presidenti Meta paralajmëron Ramën: Do të përdorim ligjet e tij për të...

“Është një xhelat i vërtetë”,
x
BREAKING NEWS

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më qepej nga prapa si xhol dhe…

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak:
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x

Bota

Një tjetër luftë në horizont? BBC tregon çfarë fshihet pas lëvizjeve të fundit të Kinës: Po imiton...

Një tjetër luftë në horizont? BBC tregon çfarë

Janë ndezur tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. “BBC” sjell një artikull ku në fokus kryesor ka raketat balistike si edhe stërvitjet e kombinuara ushtarake.

Lançimet e sotme të raketave balistike, të kombinuara me stërvitjet ushtarake agresive pranë brigjeve të Tajvanit, janë kujtimi më i fortë deri më tani se Kina është e përgatitur të përdorë forcën nëse është e nevojshme kundër Tajvanit.

Madje mund të shihet si diçka si një provë për lëvizjet e ardhshme për të ‘mbytur’ efektivisht ishullin, të cilin e konsideron “një provincë renegat”, duke e bindur nëpërmjet forcës ushtarake, të heqë dorë nga ëndrrat e saj për pavarësi dhe të vihet nën sundimin e Pekinit, nëse nuk do të dojë të ketë viktima.

“Kina “imitoi” Korenë e Veriut duke gjuajtur raketa në ujërat afër ishullit”, ka thënë ministria e jashtme e Tajvanit.

Kina nuk dëshiron të pushtojë Tajvanin, do të kishte shumë gjak, po ashtu do të dëmtonte edhe reputacionin e saj global, por ajo dëshiron të tregojë se është e përgatitur ta bëjë këtë nëse Tajvani nuk do të nënshtrohet në mënyrë paqësore.

Kina ka investuar shumë në raketa hipersonike, të tilla si Dongfeng, disa prej të cilave janë projektuar për të dërguar një aeroplanmbajtëse në fund të detit.

Tajvani edhe pse me vonesë ka forcuar mbrojtjen e tij, duke instaluar sisteme të avancuara të zbulimit të raketave në malet e tij më të larta, si dhe duke fshehur avionët e tij më modernë luftarakë në bunkerë nëntokësorë në bregun lindor.

Tensioni aktual ka të ngjarë të ulet, por nuk do të jetë i fundit.