BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Bota

Një tjetër luftë në horizont/ Përshkallëzohet tensioni, Tajvani del me deklaratën e jashtëzakonshme: Kina simuloi sulme...

Një tjetër luftë në horizont/ Përshkallëzohet

Kina simuloi sulme në Tajvan në ditën e tretë të stërvitjeve ushtarake rreth ishullit.

Tajvani tha se stërvitjet e sotme ushtarake kineze u shfaqën si një sulm i simuluar në ishullin e kryeqytetit Taipei, pasi avionët dhe anijet luftarake kineze kaluan vijën e mesme të ngushticës në një shfaqje të vazhdueshme të forcës që synonte destabilizimin.

Ushtria tajvaneze u përgjigj duke ndjekur protokollin: alarmet e radios, dërgimin e patrullave ajrore dhe anijeve ushtarake (të mobilizuara tashmë që dje për të ndjekur njësitë kineze si hije) dhe vendosjen e sistemeve raketore me bazë tokësore, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë.

Stërvitjet kineze, tashmë në ditën e tretë, janë përgjigja ndaj vizitës së bërë këtë javë nga kryetarja e Dhomës Amerikane Nancy Pelosi, figura më e lartë institucionale që ka shkuar në ishull në 25 vitet e fundit. Ndërsa Pelosi dhe qeveria tajvaneze thanë se vizita ndihmoi në demonstrimin e mbështetjes për Tajvanin në mes të tensioneve me Kinën, Pekini e quajti atë një shkelje të angazhimeve të SHBA ndaj politikës së Kinës dhe një hap inkurajimi për frontin pro-pavarësisë së ishullit.

Nga ana tjetër, udhëheqja komuniste e konsideron Tajvanin një pjesë integrale të territorit kinez, për t’u ribashkuar edhe me forcë, nëse është e nevojshme.

Ushtria tajvaneze raportoi se njësitë e saj në ishullin kryesor të Kinmen dhe ato fqinje zbuluan katër avionë të vegjël pa pilot në brigjet gjatë natës të premten. Katër dronët u panë duke fluturuar mbi Kinmen, Lieyu dhe ishullin Beiding, sipas Komandës së Mbrojtjes Kinmen. Në përgjigje, ushtria lëshoi ??raketa paralajmëruese për të zmbrapsur dronët, të cilët besohet se operohen nga Ushtria Çlirimtare Popullore Kineze (PLA).

Kinmen, i njohur gjithashtu si Quemoy, është një grup ishujsh i administruar nga Republika e Kinës (emri zyrtar i Tajvanit), i vendosur vetëm 10 kilometra në lindje të qytetit të Xiamen në provincën kineze të Fujian.

Koreja e Veriut kritikoi kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi për vizitën e saj të fundit në Zonën e Çmilitarizuar të Fortifikuar, kufiri midis Veriut dhe Jugut, duke e quajtur atë “shkatërruesin më të keq të paqes ndërkombëtare”. Pelosi, i cili vizitoi Seulin në fillim të kësaj jave pas një udhëtimi në Tajvan, është autoriteti më i lartë i SHBA-së që ka vizituar zonën midis dy Koreve që kur Presidenti Donald Trump u takua atje me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në vitin 2019.

Para vizitës, Pelosi diskutoi “situatën e rëndë” dhe kërcënimin në rritje që vjen nga programi i armëve bërthamore të Veriut me homologun e saj të Koresë së Jugut, Presidentin e Asamblesë Kombëtare Kim Jin-pyo. Së bashku, ata bënë thirrje për “një parandalim të fortë dhe të gjerë kundër Koresë së Veriut” dhe premtuan të mbështesin përpjekjet e Uashingtonit dhe Seulit për denuklearizimin e Phenianit.