BREAKING NEWS

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë Shqipërisë, anija cisternë dhe shoqëruesi i saj misterioz po i drejtohen...

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë
x
BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x

Bota

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë Ukrainën, Britania ndërhyn për të parandaluar kaosin, ja prapaskenat e bujshme që pritet të ndezin luftën

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë

Sa gjasa ka që Bjellorusia të shkojë në luftë përkrah Rusisë, kundër Ukrainës dhe fuqive perëndimore? Nëse disa muaj më parë ishin afër zeros, sot kjo hipotezë nuk përjashtohet aspak. Bjellorusia, u shpreh se nuk dëshiron luftë, por gjithashtu tha se është e gatshme të luftojë nëse territori i saj pushtohet. Me largimin e aleatit të Vladimir Putinit, autoritetet e Kievit janë të shqetësuara për lajmet e një thirrjeje në rritje të rekrutëve bjellorusë, në një mobilizim ushtarak të padeklaruar që po ngre frikën për një hyrje të mundshme të Bjellorusisë në luftë. “Hipoteza e një hyrjeje të drejtpërdrejtë në luftën e Bjellorusisë do të rritet në raport me sukseset ruse,” tha ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba. Për ta parandaluar zgjerimin e konfliktit, Britania ka vendosur sanksione ditën e djeshme për Bjellorusinë.

Lukashenko: Po na provokojnë

Lukashenko shpjegoi se ushtria e tij ka kapur dhe neutralizuar një sulm raketor që vinte nga territori ukrainas. “Po na provokojnë”, tha presidenti bjellorus. “Falë Zotit, sistemet kundërajrore Pantsir arritën të kapin të gjitha raketat e lëshuara nga forcat e armatosura ukrainase”, vazhdoi Lukaschenko, duke përsëritur se asnjë trupë nga vendi i tij nuk është e përfshirë në të ashtuquajturin “operacion ushtarak special” rus në Ukrainë. Përtej fjalëve, lëvizje të dyshimta janë raportuar përtej kufirit verior të Ukrainës. Shtabi i Përgjithshëm i Kievit denoncoi një “mobilizim të fshehur”, si dhe stërvitje për rekrutët e rinj të planifikuar për javët e ardhshme. Gazeta online Zerkalo , e afërt me opozitën bjelloruse, vuri në dukje se lexues të shumtë nga rajoni Gomel, në kufi me Ukrainën, raportojnë mbërritjen e urdhrave për t'u paraqitur tek autoritetet ushtarake për regjistrim në ushtri.

Pozicioni i Bjellorusisë

Bjellorusia është një aleat i vendosur i Rusisë. Sulmet raketore dhe ajrore ruse kundër Ukrainës nisën nga territori i saj, ndërsa më 24 shkurt, forcat e Moskës hynë në Ukrainë edhe nga kufiri me Bjellorusinë. Në çdo rast, deri më tani Minsku nuk ka hyrë drejtpërdrejt në konflikt. Megjithatë, në ditët e para të konfliktit, bombarduesit rusë Tu-22 Backfire përdorën hapësirën ajrore të Bjellorusisë për të nisur sulme të koordinuara me raketa lundrimi kundër objektivave të vendosura brenda territorit ukrainas. Forcat Ajrore të Ukrainës panë një javë më parë gjashtë bombardues rusë Backfire që fluturonin mbi hapësirën ajrore të Bjellorusisë, të cilët lëshuan 12 raketa Kh-22 në objektivat e vendosura në Kiev, Chernihiv dhe Sumy. “Sot ne jemi duke u kritikuar se jemi i vetmi vend në botë që mbështet Rusinë në luftën e saj kundër nazizmit. Ne mbështesim dhe do të vazhdojmë të mbështesim Rusinë”, tha së fundmi Lukashenko. Ky i fundit bëri të ditur gjithashtu se forcat e armatosura bjelloruse kanë urdhër të mbajnë nën kërcënimin e armëve qendrat e pushtetit në kryeqytetet perëndimore. Kujtojmë se në qershor Putin zbuloi se së shpejti do të dorëzonte në Bjellorusi sistemet raketore Iskander-M të afta për të lëshuar raketa me koka bërthamore. Nga ana e tij, Lukaschenko theksoi se Minsku dhe Moska duhet të jenë gati të vendosin edhe “armën më serioze” për t'u mbrojtur nga sulmet e jashtme. Frika se ndonjë pretekst për luftë mund të përfshijë edhe Bjellorusinë po rritet gjithnjë e më shumë. Duke konfirmuar atë që është rindërtuar, Britania e Madhe ka njoftuar sanksione të reja kundër Bjellorusisë, duke përfshirë një bllokadë tregtare me vlerë rreth 60 milionë funte, për rolin dhe mbështetjen e saj për Rusinë në pushtimin e Ukrainës. Sanksionet u njoftuan nga Ministria e Punëve të Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit të Madhërisë së Saj. Këto konsistojnë në ndalimin e importeve të çelikut dhe hekurit bjellorus dhe eksportin e produkteve të naftës të rafinuar, teknologjisë së përparuar dhe mallrave luksoze në Bjellorusi. Sanksionet do të hyjnë në fuqi në vijim dhe gjithashtu përfshijnë ndalimin e kompanive bjelloruse nga emetimi i aksioneve në Londër.

Më të lexuarat