Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Një vend më human; Kanadaja ndalon mbajtjen e kontrolluar të delfinëve dhe orkave

Postuar: 11/06/2019 - 17:38

Aktivistët e mbrojtjes së kafshëve po festonin sot në Kanada pasi parlamenti votoi për ndalimin e mbajtjes në robëri të delfinëve, balenave e orkave, në një lëvizje që do të ketë pasoja të ndjeshme për parqet e shumta të kafshëve detare në vend. 
 
Ligji për Ndalimin e Robërisë së Balenave e Delfinëve kaloi leximin e tretë në parlament më shumë se tre vjet pas prezantimit të tij në dhjetor 2015.
 
Ligji ndalon mbajtjen në robëri dhe shumimin e të gjitha gjallesave detare cetaceane — balena, delfinë e orka — dhe parashikon gjoba deri në $200,000 për shkelësit.
 
Kafshët që gjendet aktualisht në gjendje të tillë në parqet marine të vendit nuk preken nga ligji, por gjithashtu kufizohet importi e eksporti i tyre si dhe performimi për zbavitje komerciale.
 
“Kjo është një fitore për të gjithë kanadezët që dëshirojnë një vend më human”, tha Rebeça Aldworth, drejtore e degës kanadeze të grupit aktivist Humane Society International që ishte një nga mbështetëset kryesore të ligjit, duke shtuar se mbajtja në akuariume e këtyre gjallesave shumë inteligjente, është mizore.
Rezultate imazhesh për Canada just banned the captivity of dolphins and whales across the country

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/08/2019 - 23:21

Në dy pika të Manhatanit në Nju Jork u gjetën të premten pako të dyshimta që shkaktuan çrregullime të trafikut dhe evakuimin e njërës prej nyjeve më të ngarkuara të transportit publik në qytet.

Postuar: 16/08/2019 - 22:30

Kapoja i drogës Pablo Escobar ishte bipolar, pretendon një polici i fshehtë i cili ishte infiltru

Postuar: 16/08/2019 - 21:25

Parlamenti ka bërë të ditur kufirin deri në të cilin mund të pretendohen përfitimet suplementar

Postuar: 16/08/2019 - 21:16

Mjeshtrit e ujit, të ngrohjes dhe pajisjeve për ajrin e kondicionuar janë zanatet më të kërkuar

Postuar: 16/08/2019 - 17:52

Ministria greke e mbrojtjes tha sot se dy avionë zbulimi të Turqisë tip CN-235 fluturuan në zon

Postuar: 16/08/2019 - 16:10

Një pilot rus është vlerësuar sot si hero pasi arriti të ulë me përplasje avionin e pasagjerëve

Postuar: 16/08/2019 - 15:36

Groenland refuzoi sot idenë se mund të ndërrojë pronësi pas raportimeve se SHBA kishte diskutua