BREAKING NEWS

Deputetët e PS i përgjigjen Metës dhe kërkojnë hetim nga SPAK për presidentin, i kujtojnë bllokun 700 mijë euro dhe reformën në drejtësi

Deputetët e PS i përgjigjen Metës dhe kërkojnë hetim
x

Bota

“Njeri i frikshëm”/ Arrestohet ish-drejtori i Teatrit, producent dhe një ndër aktorët më të njohur, premtonte role dhe shpërblime për të marrë favore seksuale nga vajzat dhe djemtë, tronditet opinioni publik

“Njeri i frikshëm”/ Arrestohet ish-drejtori i Teatrit,

Ish drejtori i Teatrit të Athinës dhe një aktor i njohur i skenës Helene është arrestuar ditën e sotme nga Policia grek.

Arrestime ka ardhur pasi dhjetëra raste të abuzimit të detyrës për të marrë favore seksuale u konfirmuan. Midis atyre që denoncuan Lingadhis janë vajza, por edhe djem, disa prej të cilëve ishin të mitur në kohën e ndodhjes së incidenteve. 

Ai përdori postin e tij si drejtor i Teatrit Kombëtar dhe producent për ti premtuar aktorëve aspirantë, që ishin ende në shkollën e dramës, role dhe shpërblime të tjera në këmbim të favoreve seksuale.

Dhjetra denoncime kundër Lingadhis kanë tronditur opinionin publik grek, duke përfshirë dhe ministren e Kulturës, Lina Mendoni, e cila e quajti atë një “njeri të frikshëm”, duke premtuar mbështetje të plotë të qeverisë për këdo që bën akuza për ngacmim seksual në arte.