BREAKING NEWS

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa të futem në garë

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa
x
BREAKING NEWS

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja: Autori shkoi pak ditë para për të studiuar vendin ku do ekzekutonte Briken Sanajn, u gjobit edhe nga policia, por...

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja:
x
BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x
BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x

Bota

Nord Stream/ Si e paralajmëroi CIA Gjermaninë për një sulm të mundshëm

Nord Stream/ Si e paralajmëroi CIA Gjermaninë për një sulm

Shërbimi amerikan i inteligjencës CIA e kishte paralajmëruar Gjermaninë për javë të tëra për sulme të mundshme ndaj tubacioneve të gazit natyror që kalonin përmes Balltikut, pretendon revista gjermane Spiegel.

Qeveria gjermane u informua nga CIA gjatë verës, tha revista, e cila nuk përmendi burimet e saj.

Berlini, supozon se rrjedhjet në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 janë për shkak të një "sulmi të synuar".

Një zëdhënës i qeverisë gjermane nuk pranoi të komentojë mbi informacionin, shtoi Spiegel.

Mediat gjermane, siç theksohet nga Deutsche Ëelle, këmbëngulin se Berlini i konsideron sulmet të synuara.

Gazeta Tagesspiegel citon qarqe të shërbimit të sigurisë dhe burime të tjera. Spiegel citon, nga ana e saj, një person me njohuri për faktet.

Në bazë të vlerësimeve të para të situatës, “mundësia e një sulmi të mundshëm në fund të detit nuk është diçka e zakonshme.

Bëhet vetëm me forca speciale, me zhytës, apo edhe me nëndetëse”, thonë burime të mirëinformuara.

Kujtohet se funksionimi i Nord Stream 1 u ndal plotësisht në fillim të shtatorit, për shkak të një defekti teknik në një pompë, të paktën sipas asaj që raportoi pala ruse.

Nord Stream 2, ndonëse plotësisht gati, nuk ishte kurrë funksional. Gjithsesi, të dy kanalet janë plot me gaz.