BREAKING NEWS

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela paralajmëron lëvizjen që do të luftojë korrupsionin politik në nivele të larta: Do jetë fundi i...

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela
x

Bota

Norvegjia e shqetësuar nga tanket rusë T-80BVM të vendosur pranë kufijve të saj

Norvegjia e shqetësuar nga tanket rusë T-80BVM të vendosur
Ushtria e Norvegjisë tha sot se ka nevojë për tanke të reja pasi tanket moderne ruse T-80BVM janë dislokuar pranë kufijve të saj dhe Finlandës.
 
“Tanket moderne janë pjesë integrale e çdo ushtrie të besueshme. Si aleatët dhe armiqtë tanë kanë përmirësuar kapacitetet e tankeve të tyre dhe kjo thekson nevojën urgjente që dhe ushtria e Norvegjisë ka për tanke të reja,” tha Lejtnant-kolonel Per Espen Strande.
 
Nevoja për tanke të reja u shpreh dhe nga komandanti Eirik Kristoffersen, i cili sugjeroi blerjen e 84 prej tyre.
 
Këtë muaj ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte përfunduar riarmatosjen e batalionit të tankeve në brigadën e motorizuar të Flotës Veriore, me tanket T-80BVM, që janë të pajisur me motor 1,250 kuaj fuqi dhe përdoren në kushte arktike. Ato kanë mitralozë NSV e PK dhe topin 125 mm, i cili mund të lëshojë dhe raketa të komanduara.

Më të lexuarat