BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Bota

Nuk do t'i besoni syve! Ja zbulimi i fundit nga teleskopi hapësinor James Web

Nuk do t'i besoni syve! Ja zbulimi i fundit nga teleskopi hapësinor

Molekula komplekse organike u zbuluan nga teleskopi hapësinor James Webb në një galaktikë që ndodhet 12 miliardë vite dritë larg nga Toka.

Falë këtij teleskopi dhe ekipit përgjegjës shkencor, duket se do të kemi një studim të ri në lidhje me reaksionet kimike komplekse që ndodhën në galaktikat e para të universit primordial.

Ky studim u krye përmes një partneriteti ndërkombëtar shkencëtarësh dhe nën drejtimin e profesorit të Astronomisë në Universitetin A&M të Teksasit, Justin Spilker dhe u botua në revistën prestigjioze Nature.

Qëllimi i studimit është të dallojë dallimet në sinjalet infra të kuqe të prodhuara nga grimcat e pluhurit dhe molekulat e hidrokarbureve.

“Grimcat e pluhurit thithin dhe më pas ri-emetojnë gati gjysmën e rrezatimit yjor të prodhuar në univers, dhe si rezultat drita infra e kuqe e objekteve të largëta arrin te teleskopët me bazë në Tokë jashtëzakonisht dobët ose nuk zbulohet fare”.

“Ne nuk e prisnim këtë, pasi zbulimi i molekulave organike komplekse në një distancë kaq të madhe ndryshon rrënjësisht të dhënat për vëzhgimet tona të ardhshme dhe ne jemi të emocionuar për rrugët e reja që po hapen”, tha kreu i hulumtimit.