Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Nuk e kuptonin rëndësinë e situatës”/ Polici ‘hero’ tregon momentet e tmerrit: Si i binda njerëzit të futeshin në tunel

Postuar: 16/08/2018 - 13:44

Marco Gastaldi është punonjësi i policisë, video e të cilit u bë virale për fjalimin e tij tejet emocionues pak pas tragjedisë që ndodhi në Genova të Italisë. I cilësuar tashmë si “polici-hero”, Gastaldi ka treguar për ‘Tgcom’ momentet e tmerrit kur iu desh të qetësonte dhjetra qytetarë që ishin bllokuar në një nga tunelet e urës Morandi, ku një pjesë e saj u shemb.
 
“Atë ditë ne ishim duke shkuar për një kontroll rutinë. Por e gjetëm veten brenda tunelit ku mjetet ecnin me ngadalë. Menduam se mos kishte ndodhur ndonjë aksident. Në atë moment pamë njerëzit që ecnin drejt nesh, ndërsa shprehin dëshpërim në fytyrë, duke na thënë se ura ishte shembur. Për ne gati ishte e pamundur”, pohoi ai.
 
Me shpejtësi të madhe, duke ruajtur dhe gjakftohtësinë, Gastaldi u përpoq menjëherë t’i largonte njerëzit nga atje. “Kushtet e motit nuk ndihmuan, pasi kishte shi dhe rruge. Njerëzit nuk e kuptonin rëndësinë e situatës, ata donin të ktheheshin tek makinat e tyre”, përfundoi polici. Nga shembja e urës në Genova deri më tani janë regjistruar 39 të vdekur, ndërsa dhjetra persona rezultojnë ende të zhdukur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 14:24

Një zyrtar i lartë i inteligjencës është arrestuar në Kanada dhe është akuzuar se ka zbuluar informacione të klasifikuara ndal një entiteti të huaj, ende të paspecifikuar.

Postuar: 15/09/2019 - 13:21

Ekspertët mjekoligjorë në Meksikë kanë arritur të identifikojnë 44 trupa të varrosur në një pus n

Postuar: 15/09/2019 - 13:05

Kishte vendosur që ta kalonte natën tek një shoqja e saj, gjatë një feste me pizhama siç bëjnë sh

Postuar: 14/09/2019 - 23:42

Ai njihet për deklaratat e tij të çuditshme dhe për mënyrën e të vepruarit.

Postuar: 14/09/2019 - 22:05

Pas një eksperimenti në terren në vitet 2013 e 2015, një brez mushkonjat të modifikuara gjeneti

Postuar: 14/09/2019 - 21:52

Disa mijëra aktivistë klimatikë protestuan sot në Frankfurt duke dëmtuar makinat që po shfaqesh

Postuar: 14/09/2019 - 21:34

Temperaturat ishin 25 gradë celsius, por dëbora filloi të binte në kryeqytetin japonez, Tokio.