BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x

Bota

“Nuk financojmë organizata terroriste”, aplikoi për në NATO, Suedia i përgjigjet pretendimeve të Erdogan

“Nuk financojmë organizata terroriste”, aplikoi për

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson ka reaguar ndaj Turqisë duke iu përgjigjur për pretendimet e Erdogan duke i thënë se vendi i saj “nuk dërgon para për organizatat terroriste”, duke iu përgjigjur pretendimeve nga Turqia ndërsa kombi nordik kërkon të bashkohet me NATO-n.

Duke folur gjatë një konference shtypi në Stokholm të mërkurën, Andersson tha se dialogu midis Turqisë dhe Suedisë ishte “vazhdues” si pjesë e përpjekjeve për të kundërshtuar shqetësimet turke rreth bashkimit të Suedisë me aleancën ushtarake.

Në fillim të këtij muaji, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Turqia “do t’i thoshte jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO”, duke i akuzuar të dyja vendet për strehimin e “organizatave terroriste” kurde.

Të mërkurën, Andersson tha gjatë diskutimeve se palët turke dhe suedeze “natyrisht do të kalojnë dhe diskutojnë listën dhe do të zgjidhin një numër gjërash që kanë qenë të paqarta në raportimin në media dhe deklaratat nga vende të tjera.”

“Është e qartë se ka të bëjë me vendin ku ne dërgojmë ndihmën tonë financiare. Ne nuk u dërgojmë para organizatave terroriste, padyshim  as armë,” vazhdoi Andersson.

Shefi i Këshillit Evropian Charles Michel, i cili iu drejtua gazetarëve së bashku me Andersson, tha se megjithëse nuk donte të bënte ndonjë deklaratë që do t’i bënte gjërat më të vështira, ai donte të shprehte mbështetjen e BE-së për “hapin e rëndësishëm” që Suedia dhe Finlanda kanë bërë, pasi vendosën të aplikojnë për anëtarësim në NATO.