Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Nuk ishte një fatalitet, por një gabim njerëzor”/Nisin hetimet për tmerrin me 39 viktima në Genova: Tragjedi e qëllimshme

Postuar: 15/08/2018 - 12:22

Një zgjim në ferr për gjithë banorët përreth Genovas. Një ditë pas tragjedisë me së paku 39 viktima, pas shembjes së urës 100 metër të gjatë në  autostradën A10, ekipet e shpëtimit vijojnë punën nën rrënoja.

 “Nuk ishte një fatalitet, por një gabim njerëzor” që shkaktoi shembjen e urës. Kështu shprehet prokurori kryesor i Genoa, Francesco Cozzi në një deklaratë për mediat, pas inspektimit të bërë në zonë, në kuadër të hetimeve.

Prokuroria ka hapur tashme një dosje për tragjedi të qëllimshme dhe vrasje të shumëfishta. “Ne duhet t’i përgjigjemi një pyetje: pse ndodhi? – tha kryeprokurori – Kjo është detyra jonë dhe për ta bërë atë do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme ». Sipas hipotezave të para, rrëzimi  do t’i atribuohet një dështimi strukturor. Rrëzimi,  tha Stefano Marigliani, drejtor i Autostrade per l’Italia, është “për ne diçka e papritur dhe e papritur në krahasim me aktivitetin e monitorimit që është bërë në urë. Asgjë nuk u la. Nuk kishte absolutisht asgjë për ta konsideruar urën e rrezikshme”.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 14:24

Një zyrtar i lartë i inteligjencës është arrestuar në Kanada dhe është akuzuar se ka zbuluar informacione të klasifikuara ndal një entiteti të huaj, ende të paspecifikuar.

Postuar: 15/09/2019 - 13:21

Ekspertët mjekoligjorë në Meksikë kanë arritur të identifikojnë 44 trupa të varrosur në një pus n

Postuar: 15/09/2019 - 13:05

Kishte vendosur që ta kalonte natën tek një shoqja e saj, gjatë një feste me pizhama siç bëjnë sh

Postuar: 14/09/2019 - 23:42

Ai njihet për deklaratat e tij të çuditshme dhe për mënyrën e të vepruarit.

Postuar: 14/09/2019 - 22:05

Pas një eksperimenti në terren në vitet 2013 e 2015, një brez mushkonjat të modifikuara gjeneti

Postuar: 14/09/2019 - 21:52

Disa mijëra aktivistë klimatikë protestuan sot në Frankfurt duke dëmtuar makinat që po shfaqesh

Postuar: 14/09/2019 - 21:34

Temperaturat ishin 25 gradë celsius, por dëbora filloi të binte në kryeqytetin japonez, Tokio.