BREAKING NEWS

Amerikanët të vendosur për pensionimin e Berishës, kujt i është bllokuar viza rrezikon të mbetet jashtë listave, shtohet presioni ndaj Bashës

Amerikanët të vendosur për pensionimin e Berishës, kujt i
x

Bota

Nuk ka më dyshime, zbulohet kush do kandidojë përballë Merkel për postin e kancelarit në Gjermani

Nuk ka më dyshime, zbulohet kush do kandidojë përballë

Ditën e sotme, socialdemokrati Olaf Scholz, zëvendës kancelar i Gjermanisë dhe aktualisht ministër finance ka bërë me dije se do të kandidojë për të zëvendësuar Angela Merkel në postin e kancelares, në zgjedhjet që do të zhvillohet tetorin e vitit 2021. 62- vjeçari e ka konfirmuar vet lajmin në një postim në rrjetet sociale duke thënë  se drejtuesit e partisë së tij e kishin zgjedhur si kandidat për të zëvendësuar Merkel.

“Unë jam duke pritur për një fushatë zgjedhore të shkëlqyeshme, të ndershme dhe të suksesshme në një ekip të fortë.”- tha ai.

Nuk ka më dyshime, zbulohet kush do kandidojë përballë

Scholz, ish kryebashkiak i Hamburgut si dhe ministër i punës në koalicionin e parë të CDU-SPD të Merkel nga  viti 2007 deri në 2009. Më pas  u bë zv / kancelar dhe ministër i financave në vitin 2018.