BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

“Nuk ka ndodhur kurrë më parë”/ FBI ‘bastis’ rezidencën e Donald Trump, i hap edhe kasafortën, zbardhen detajet (VIDEO)

“Nuk ka ndodhur kurrë më parë”/ FBI

Rezidenca e ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, në Florida është kontrolluar nga agjentët e FBI-së.

Mediat e huaja shkruajnë se ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme, teksa janë publikuar edhe pamje nga momentet kur makina e FBI-së qëndron jashtë shtëpisë së Trump.

Ndërkohë një zyrtar qeveritar reagoi pas deklaratës së Trump dhe tha se përdorimi i fjalës “bastisje” nga ish-presidenti nuk është i përshtatshëm në këtë kontekst, duke vënë në dukje se ata “nuk thyen dyert”, por përkundrazi “ekzekutuan një urdhër kontrolli”.

Ndërsa një tjetër zyrtar i lartë amerikan tha se agjentët e FBI-së qëndruan në rezidencën e zotit Trump në Mar-a-Lago në Palm Beach “për shumicën e ditës”.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka kontrolluar në dosjet me të dhëna që përmbajnë informacion të klasifikuar që u dërguan në Mar-a-Lago pas përfundimit të presidencës së zotit Trump.

Një hetim i veçantë në lidhje me përpjekjet e aleatëve të Trump për të zhbërë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 dhe trazirat e 6 janarit në Kapitolin e SHBA në 2021 është intensifikuar gjithashtu në Uashington.

Ishte Trump i pari që dha lajmin se shtëpia e tij “po bastisej”.

“Këto janë kohë të errëta për kombin tonë, pasi shtëpia ime e bukur, Mar-A-Lago në Palm Beach, Florida, është aktualisht nën rrethim, bastisje dhe e pushtuar nga një grup i madh agjentësh të FBI-së”, tha ai.

 “Asgjë e tillë nuk i ka ndodhur kurrë më parë një presidenti të Shteteve të Bashkuara”, shprehej Trump në deklaratën e lëshuar për mediat.

Trump nuk ishte në Mar-a-Lago në atë kohë dhe mësohet se ishte në Trump Towers, rezidenca e tij në Nju Jork.

Shtëpia e Bardhë thotë se nuk ka marrë asnjë njoftim. Kontrolli ka të ngjarë të jetë miratuar nga Prokurori i Përgjithshëm.

Burime të shumta po e lidhin urdhrin e kontrollit me dokumente të klasifikuara, por FBI nuk po bën asnjë koment në këtë fazë.

Për të marrë një urdhër kërkimi, prokurorët duhet të përcaktojnë shkakun e mundshëm të krimit dhe më pas të bindin autoritetet se ai është i justifikuar.

Një prokuror i jep një deklaratë nën betim një agjenti të FBI-së dhe më pas shqyrtohet me kujdes nga një gjykatës federal.

Trump është duke u hetuar mbi pretendimet se ai keqpërdor informacione të klasifikuara dhe për bastisjen e 6 janarit në Kapitol.

Por askush nuk priste që të shihte agjentë të FBI-së duke bastisur shtëpinë e një ish-presidenti të Shteteve të Bashkuara.

Në shkurt, Arkivi Kombëtar, agjencia e qeverisë amerikane që menaxhon ruajtjen e të dhënave presidenciale, i kërkoi departamentit të drejtësisë të hetojë Trump për trajtimin e dokumenteve zyrtare.

Presidentëve të SHBA-së u kërkohet me ligj që të transferojnë të gjitha letrat, dokumentet e punës dhe emailet e tyre në Arkivin Kombëtar

Arkivi Kombëtar thotë se ka marrë 15 kuti nga Mar-a-Lago, disa prej të cilave përmbanin të dhëna të klasifikuara

Trump po përgatitet për një kandidim të tretë presidencial në vitin 2024.